"Czysta chamówa", "podłość", "teatr polityczny". W TOK FM o debacie w Sejmie

Korowód posłów PiS atakujących rząd i mocne odpowiedzi premiera - tak wyglądała sejmowa debata dotycząca katastrofy smoleńskiej. Ostrą ocenę tego, co działo się w Sejmie wystawili komentatorzy Poranka Radia TOK FM. Według Adama Szostkiewicza byliśmy świadkami "teatru politycznego" na potrzeby kampanii wyborczej. Paweł Wroński mówił o "czystej chamówie", Janina Paradowska o "podłości".

Było ostro, emocjonalnie i niekoniecznie merytorycznie. Przedstawienie przez premiera i min. Jerzego Millera informacji na temat wyjaśniania okoliczności katastrofy smoleńskiej, stało się dla opozycji okazją do frontalnego ataku na rząd. - To też była okazja do popisu. Wczoraj widzieliśmy taki teatr polityczny. Każdy prawie poseł PiS uważał za stosowne, żeby pokazać się przed wyborcami. Bo już zaczyna się kampania przed wyborami do Sejmu - oceniał Adam Szostkiewicz. Publicyście tygodnika "Polityka" środowa debata przypomniała coś, co znamy z lekcji historii. - Tak pewnie wyglądały debaty u schyłku I RP, jak Polska chyliła się ku upadkowi i doszło do rozbiorów - stwierdził Szostkiewicz.

Ostra debata w Sejmie. "Prawdy nie oświetlą pochodnie z Krakowskiego Przedmieścia". Przeczytaj

Ostrzej sejmową debatę ocenia Paweł Wroński. - Wystąpienia fighterów z Prawa i Sprawiedliwości były ordynarnymi chamskimi atakami. Czysta chamówa - stwierdził dziennikarz "Gazety Wyborczej". - Ja mówię o podłości. Myślę, że została przekroczona kolejna granica - dodała prowadząca Poranek Radia TOK FM Janina Paradowska.

A gdzie odpowiedzialność za państwo?

Zdaniem Adama Szostkiewicza ostre ataki PiS nie muszą zaszkodzić rządowi Platformy Obywatelskiej. Dlaczego? - Znowu Platforma będzie mogła powiedzieć" jesteśmy jacy jesteśmy, ale jak nas zabraknie to znów będziecie mieli do czynienia z szaleństwem - mówił publicysta.

"To polityczna gonitwa za premierem". Czytaj więcej

Jak dodał komentator Poranka Radia TOK FM taktyka Prawa i Sprawiedliwości osłabia pozycje Polski. - W chwilach trudnych dla państwa oczekiwałbym także od liderów opozycji tego, co nazywa się zmysłem państwowym. W momentach szczególnie trudnych opozycja wspiera demokratycznie wybrany rząd, a my jesteśmy świadkami wyniszczania autorytetu suwerennego państwa dla celów wyborczych - mówił Szostkiewicz. Według publicysty taktyka PiS-u cieszy tych, "którzy chcą widzieć Polskę jako kraj, który anarchią stoi". - Kraj, który będzie można pokazywać światu, jako państwo nieodpowiedzialne. I grać swoją grę. Na przykład z Moskwy - dodał Szostkiewicz.

Premier ma kłopot

Paweł Wroński chwalił premiera Tuska za wypowiedzi podczas środowej debaty. Dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" szczególnie podobała się odpowiedź szefa rządu na wystąpienie Elżbiety Jakubiak (PJN). - Ta odpowiedź była spójna i logiczna - ocenił Wroński.

"Wieża popełniła wiele błędów". Polska komisja ujawnia rozmowy kontrolerów z lotniska w Smoleńsku. PRZECZYTAJ

Ale Paweł Fąfara z wydawnictwa Polskapresse zwrócił uwagę na kłopoty, z którymi musi się zmierzyć Donald Tusk. - Premier musi się zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie - co dalej. Według mnie miał strategię, która zakładała że faktycznie może dojść do przełomu we relacjach polsko-rosyjskich. A dziś Tusk znalazł się w sytuacji, w której nie tylko PiS, opozycja, ale również prezydent i liderzy PSL-u krytycznie ocenili raport MAKi postawę strony rosyjskiej. Premier nie uniknie odpowiedzi na pytanie, jak zamierza wybrnąć z tego zaułka, w którym się znalazł - uważa Fąfara.

DOSTĘP PREMIUM