Sondaż: sposób wyjaśnienia katastrofy osłabi Tuska

Sposób wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, osłabi przywództwo Donalda Tuska w Platformie Obywatelskiej - uważa 35,8 procent ankietowanych przez Instytut Badania Opinii Homo Homini, w sondażu przeprowadzonym dla Polskiego Radia.

W sondażu tym pytano, jak sposób wyjaśniania katastrofy wpłynie na przywództwo lidera PO. 12,4 procent badanych uznało , że doprowadzi to do usunięcia premiera ze stanowiska szefa partii. Według prezesa Instytutu Homo Homini Marcina Dumy, obecna sytuacja może być szansą dla opozycyjnych wobec Tuska, działaczy Platformy. Duma przypomina czwartkową wypowiedź Grzegorza Schetyny, który uznał reakcję premiera na raport MAK, za spóźnioną. Marszałek Sejmu uznał, że stenogram z rozmów na wieży kontrolnej w Smoleńsku powinien zostać opublikowany tego samego dnia, co raport MAK, a nie później.

5 procent ankietowanych uznało, że sposób wyjaśniania katastrofy smoleńskiej raczej wzmocni pozycję Donalda Tuska w Platformie, a 2,5 procent stwierdziło , że zdecydowanie wzmocni.

31,2 procent ankietowanych uznało, że sposób wyjaśniania katastrofy smoleńskiej nie zmieni pozycji premiera w PO. 13,2 procent ankietowanych nie wiedziało, jak sposób wyjaśniania sprawy smoleńskiej wpłynie na przywództwo Tuska w Platformie.

Marcin Duma uważa, że utrata zaufania do Donalda Tuska, oznaczałaby spadek poparcia dla całej Platformy Obywatelskiej. Przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce za rządów Leszka Millera podczas wyjaśniania "Rywingate".

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 21 stycznia na grupie 1085 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

DOSTĘP PREMIUM