Prezydent podpisał. Ostateczny koniec Komisji Majątkowej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Zakłada ona likwidację z dniem 1 marca Komisji Majątkowej.

Komisja Majątkowa została powołana na mocy ustawy z 1989 roku. Przepisy nie przewidywały możliwości odwołania od jej postanowień. W Komisji Majątkowej zasiadało sześciu przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz sześciu przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski.

Jak wynika z danych MSWiA zespoły orzekające Komisji przekazały kościelnym osobom prawnym nieruchomości o łącznym obszarze ponad 60 tysięcy hektarów oraz przyznały rekompensatę i odszkodowania na kwotę przekraczającą 107 milionów złotych. Ponadto kościelnym osobom prawnym przekazano pół tysiąca nieruchomości budynkowych i lokalowych.

Prace Komisji Majątkowej wielokrotnie spotykały się z krytyką - między innymi z powodu dyskusyjnej wyceny przyznawanych Kościołowi gruntów oraz niekonsultowania postanowień z władzami samorządowymi.

DOSTĘP PREMIUM