"Cynicznie wypuścili młodego posła, który dał w pysk premierowi"

Politycy krytycznie odnieśli się w Radiu ZET do przebiegu sejmowej debaty nt. katastrofy smoleńskiej. Andrzej Halicki z PO zapowiada złożenie wniosków do Poselskiej Komisji Etyki, a Marek Siwiec z SLD mówi wprost o wystąpieniu Mariusza Kamińskiego z PiS: - Cynicznie wypuszczono młodego człowieka, który dał w pysk premierowi.

Największe emocje w programie "Siódmy dzień tygodnia" wzbudziła środowa debata o działaniach rządu ws. wyjaśnienia przyczyny katastrofy smoleńskiej. - To są oskarżenia, które nie mogą być powtarzane bezkarnie - mówi Andrzej Halicki z PO. Zapowiada skierowanie do Komisji Etyki Poselskiej wniosków o ukaranie kilku posłów PiS.

Wystąpienie posła Mariusza Kamińskiego zdecydowanie nie spodobało się natomiast europosłowi Markowi Siwcowi z SLD. - To był skalkulowane. Cynicznie wypuszczono młodego człowieka, który dał w pysk premierowi - twierdzi.

Stanisław Żelichowski z PSL również krytycznie odnosi się do wystąpień posłów PiS. - Ja podejrzewam, że jest jakaś zmowa PiS z Rosją. Żeby wyjaśnić wszystko, musimy mieć silną pozycję międzynarodową. Jeśli jednak sami się ośmieszamy, to kto zechce przyjechać do naszego kociołka? - pyta retorycznie. Sejmowe kłótnie, według niego, odstraszają zagranicznych ekspertów i ewentualnych sojuszników w tej sprawie oraz obniżają wiarygodność Polski.

Innego zdania jest europoseł Paweł Kowal związany z klubem Polska Jest Najważniejsza, który zwraca uwagę, że Donald Tusk w ogóle nie odpowiedział na pytania zadane przez posłów, tylko od razu w swoim wystąpieniu zaatakował opozycję. Premiera krytykuje również Mariusz Błaszczak z PiS. - To premier Tusk, zamiast wyjaśniać, jak ma zamiar sprawę dalej posuwać na przód, atakował opozycję. Wyraźnie prowokował do konfliktów - twierdzi.

"Ta kwota uwłacza"

- Kwota, która została podana, to kwota wzięta z sufitu. Rozmawiałem z ekspertami. Ta kwota uwłacza - mówi Marek Siwiec. Odnosi się do informacji nt. zadośćuczynienia w wysokości. 250 tys. zł , jakie Prokuratoria Generalna zaproponowała rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej. Według niego, jest zdecydowanie za mała. - Ta kwota nie ma szans się obronić - dodaje.

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz uważa, że to dobrze, że taka propozycja została złożona. Zwraca jednak uwagę, że powinna być przekazana rodzinom dyskretnie. - To powinno być robione spokojnie przez prawników - uważa.

"PO już demokratyczne"

Andrzej Halicki tłumaczy, że w każdy może mieć własne zdanie, więc krytyka, jaka spotkała premiera Tuska ze strony Grzegorza Schetyny nie powinna dziwić. Dodał, że nie ma co się cieszyć z kłopotów PO, bo to może destabilizować władzę. - Proszę nie zacierać rąk - ostrzega.

- Witamy PO w gronie partii demokratycznych - tak komentuje sytuację wewnątrz PO Stanisław Żelichowski. Dodaje, że i w SLD, i w PSL są politycy, którzy się nawzajem krytykują, co nie przeszkadza im współpracować w ramach jednego ugrupowania.

Zobacz 27 osób, które rządzą w PiS >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM