Zbiera się Komisja Krajowa Solidarności

Jednym z głównych punktów dwudniowego posiedzenia jest przygotowanie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy przywracającej dzień wolny w święto Trzech Króli.

Nie chodzi tu o niechęć związku do świętowania w tym dniu, ale pozbawienie pracowników możliwości odbierania w inne dni - wolnego za święta przypadające w soboty.

- Rząd daje dzień wolny, a z drugiej strony, że tak powiem brzydko, grzebie przy kodeksie pracy. Nawet inspekcja pracy ma problemy z rozliczeniem tego czasu, pracodawcy będą mogli tym żonglować na lewo i prawo - uważa szef Solidarności Piotr Duda.

Związkowcy zamierzają przygotować jeszcze jedno wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie nowych przepisów przy zatrudnianiu niepełnosprawnych. - Chcemy, żeby ludzie niepełnosprawni mieli większą swobodę znaleźć się na rynku pracy, bo to dla nich być albo nie być. A w tym przypadku, te przepisy się zaostrza tylko dlatego, że są "pseudo" pracodawcy, którzy to wykorzystywali - mówi dziennikarzom Duda.

Podczas dwudniowego posiedzenia związkowcy zajmą się kwestią płacy minimalnej oraz zajmą stanowisko w sprawie projektu zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Wybiorą także swoich przedstawicieli do Komisji Trójstronnej. Nowym członkiem tego "ciała" ma zostać były przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek. Obrady rozpoczną się późnym popołudniem, wcześniej przybyli na Śląsk złożą kwiaty pod Pomnikiem-Krzyżem kopalni "Wujek" i zwiedzą Izbę Pamięci KWK "Wujek".

DOSTĘP PREMIUM