Kamiński napisał list do europosłów. "Rezygnuję z funkcji"

8 marca Michał Kamiński oficjalnie zrezygnuje z funkcji przewodniczącego frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, o czym poinformował wszystkich deputowanych grupy.

Michał Kamiński wysłał w tej sprawie list, którego treść poznało Polskie Radio. Tłumaczył, że był zmuszony podjąć tę decyzję w związku z nieustającymi próbami deputowanych Prawa i Sprawiedliwości odwołania go ze stanowiska.

Europosłowie PiS-u domagali się dymisji, gdy Michał Kamiński opuścił szeregi tej partii i przeszedł do nowej - Polska Jest Najważniejsza. Deputowany napisał, że uporczywe próby PiS-u nie powiodły się, natomiast zajmowały za bardzo całą grupę i odciągały jej uwagę od bieżących spraw.

Michał Kamiński podkreślił, że poświęcił wiele na zbudowanie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i zależy mu na dobru grupy, dlatego postanowił zrezygnować. Wyjaśnił też, że ustąpi 8 marca, by do tego czasu umożliwić europosłom zainteresowanym stanowiskiem przewodniczącego, zaprezentowanie swojego programu.

Wśród możliwych następców w kuluarach wymienia się dwóch deputowanych - z Czech i Wielkiej Brytanii. Z informacji Polskiego Radia wynika, że największe szanse ma Brytyjczyk Timothy Kirkhope, obecny zastępca. Brytyjczycy to najliczniejsza grupa narodowa w konserwatystach, a Timothy Kirkhope, zgodnie z ustaleniami, miał i tak od stycznia przyszłego roku, czyli w drugiej kadencji Europarlamentu stanąć na czele frakcji.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM