Radni zdjęli gwiazdę Dawida. Palikot grozi Schetynie prokuraturą

Janusz Palikot grozi pozwaniem do sądu Grzegorza Schetyny po tym, jak szczecińscy radni PO i PiS zdjęli ze ściany ratusza gwiazdę Dawida i islamski półksiężyc. - Czy Platforma jest poza prawem, czy prokurator z urzędu rozpocznie postępowanie. Jeśli nie, to Ruch Poparcia zawiadomimy prokuraturę o popełnieniu przestępstwa - oświadczył Janusz Palikot w Polsat News i powiedział, że pozwie Schetynę, jeśli ten nie zezwoli na inne niż krzyż symbole na sali obrad w Sejmie.

- Do tej pory publicznie takiego bezczeszczenia symboli innych religii w Polsce nie było, a niektóre żarty artystyczne czy pewne interpretacje ścigała prokuratura - mówi Palikot. Zapowiada, że daje prokuraturze tydzień na wszczęcie śledztwa w sprawie szczecińskiego incydentu.

Aktywiści z Ruchu Poparcia Palikota wczoraj w sali sesyjnej szczecińskiego ratusza, obok krzyża powiesili gwiazdę Dawida, islamski półksiężyc, krzyż prawosławny oraz atom - znak ateistów. Jednak radni PO i PiS zdjęli symbole religijne pozostawiając tylko krzyż.

- Takie akcje będą powtarzane. Chcemy zwrócić uwagę na problem dyskryminacji innych wyznań. Skoro przestrzeń publiczna nie może być wolna od symboli religijnych, powinny wisieć wszystkie - mówił wczoraj Andrzej Piątak, szczeciński koordynator Ruchu Poparcia.

Pismo w tej sprawie palikotowcy złożyli w biurze rady miasta. Palikot, który domaga się także powieszenia wszystkich symboli w Sejmie, powiedział, czeka na odpowiedź w tej sprawie od marszałka Schetyny. Liczy, że w ciągu urzędowych 30 dni dostanie zgodę marszałka. - Byłby to bardzo wyraźny sygnał, że druga osoba w państwie w obliczu tak skandalicznych zachowań działaczy tej samej partii, podejmie decyzję, aby mogły być prezentowane wszystkie symbole religijne albo żaden. Nie może być tak, że jeden symbol jest powieszony, a inne nie - przekonywał Palikot.

Polityk zakłada, że marszałek odmówi. - Ciekaw jestem uzasadnienia, bo wydaje mi się, że nie można tego uzasadnić. Marszałek odmawiając złamie albo konstytucję, albo kodeks karny, albo jakieś inne przepisy. W związku z tym oczywiście również zaskarżymy marszałka Schetynę do prokuratury - zapowiedział Palikot.

Alert24: Specjalny dział o kłopotach pasażerów PKP: fot. Alert24

DOSTĘP PREMIUM