Nowak: Prezydent zaprosi Kaczyńskiego do wspólnego lotu na beatyfikację JPII

Prezydent Bronisław Komorowski zaprosi byłych prezydentów i premierów do udziału w swojej delegacji na beatyfikację Jana Pawła II - powiedział w RMF FM Sławomir Nowak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Komorowski zaprosi więc na pokład swojego samolotu m.in. prezesa Prawa i Sprawiedliwości. - Jarosław Kaczyński jest byłym premierem, chyba że "gdzieś to wygumkował". Mam nadzieję, że jako były polski premier będzie gotów uczestniczyć we wspólnej delegacji z Bronisławem Komorowskim - powiedział w RMF FM Sławomir Nowak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Dwudniowe wybory? "Prezydent to będzie analizował"

Nowak mówił także o nadchodzących wyborach parlamentarnych. Podkreślił, że prezydent rozważa możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów. Zdaniem sekretarza stanu tego typu rozwiązanie byłoby zgodne z polskim kodeksem wyborczym. - Prezydent będzie to analizował to od strony konstytucyjnej, ale już pojawiają się analizy mówiące o tym, że takie wybory są możliwe i nie ma kłopotów - stwierdził Nowak. - Sobota i niedziela to dni wolne od pracy i w związku z tym mogą odbyć się wtedy wybory. PKW mówi wyraźnie, że w polskim prawie jest to możliwe - dodał.

Po wywiadzie Tuska: "To jest tajemnica jego przywództwa"

- Premier Tusk jest szefem partii z bardzo dużym autorytetem i jego opinia jest bardzo ważna w PO - stwierdził Nowak komentując dzisiejszy wywiad premiera dla "Polityki" . Tusk mówi w nim m.in. że to on decyduje, co jest szkodliwe dla jego partii oraz zapowiada, że będzie weryfikował listy wyborcze dając rekomendacje co do niektórych osób. Podkreśla jednak, że jego rekomendacje mogą być odrzucone przez władze PO.

- Premier jest mocnym politykiem z dużym autorytetem wewnętrznym i w związku z tym jego opinia jest opinią dominującą w większości Platformy. Może to jest tajemnica przywództwa Tuska - dodał w RMF FM Nowak. Ale czy istnieje spór we władzach PO pomiędzy marszałkiem Sejmu a premierem? - Znając i premiera i marszałka Schetynę nie mam świadomości, aby następowało gwałtowne pogorszenie relacji. Te relacje są naprawdę dobre - podsumował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Ranking politycznych blogerów [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM