Jaruzelskim z prezydentem na beatyfikację? 61 proc. Polaków mówi "tak"

61 procent badanych uważa, że Bronisław.Komorowski powinien zaprosić generała Wojciecha Jaruzelskiego do wspólnego przelotu na uroczystości beatyfikacyjne papieża Jana Pawłą II. To wynik najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Nieco ponad 30 procent respondentów jest odmiennego zdania. Prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini Marcina Duma przyznaje, że na ten wyniki mają wpływ preferencje polityczne Polaków. - Nie jest tajemnicą, że te 31 proc. badanych to są wyborcy bardzo konserwatywni, którzy sprzyjają Prawu i Sprawiedliwości. Pozostała część społeczeństwa w tym wyborcó, nie widzi tutaj żadnego problemu i wręcz chciała by takiego gestu - twierdzi Duma.

Prezes Homo Homini dodaje, że około 8 proc. badanych nie miało zdania w kwesti czy Bronisław.Komorowski powinien zaprosić generała Wojciecha Jaruzelskiego do wspólnego przelotu na uroczystości beatyfikacyjne papieża Jana Pawłą II.

"Zaprosić Jaruzelskiego do samolotu" - apel lewicy

Od kilku dni trwa dyskusja na temat składu prezydenckiej delegacji. Początkowo informowano, że Bronisław Komorowski zaprosi wszystkich premierów i prezydentów wybranych w wyborach powszechnych. Oznaczałoby to wykluczenie Wojciecha Jaruzelskiego. Decyzję tę skrytykowała lewica i prof. Jadwiga Staniszkis, która przypomniała, że Jaruzelski zeznawał w procesie beatyfikacyjnym papieża-Polaka.

Wczoraj szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zapowiedział, że delegacja na czele z Bronisławem Komorowskim do Watykanu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, będzie miała charakter nieoficjalny.

Prezydent ma sam ustalić klucz według którego ostatecznie zaprosi gości na pokład samolotu. - Delegacja nie jest delegacją oficjalną, dlatego też Pan Prezydent nie będzie kierował się żadnym kluczem oficjalnym. Zamierza zaprosić tylko tych, z którymi według jego zdania i jego najgłębszego przekonania, da się dobrze, głęboko przeżyć ten wspaniały dla wszystkich Polaków dzień - powiedział Michałowski.

Kto zbojkotuje zaproszenie prezydenta?

Jarosław Kaczyński od razu zapowiedział, że nie skorzysta z zaproszenia do prezydenckiego samolotu. Posłowie PiS poinformowali już, że na uroczystości do Watykanu pojadą pociągiem. Z Komorowskim nie poleci też Leszek Miller.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 4 marca na grupie 1070 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent.

Ruby Złodziejka Serc na balu w Operze Wiedeńskiej [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM