Michnik: jestem przeciwny dyskryminacji Wojciecha Jaruzelskiego

O chęć wyjazdu należałoby zapytać samego generała Jaruzelskiego - Adam Michnik komentuje zamieszanie wokół udziału Wojciecha Jaruzelskiego w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II.

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" podkreślił, że będzie to wydarzenie o charakterze religijnym a generał, przynajmniej przez ostatnie lata, nie deklarował się jako człowiek religijny.

Michnik dodał, że jest "krętactwem", posługiwanie się przez kogokolwiek argumentem o zapraszaniu tylko tych polityków, którzy zostali wybrani w wyborach powszechnych. Powiedział, że nie sądzi, żeby prezydent Komorowski chciał się tym "krętactwem posłużyć, bo jest człowiekiem prostolinijnym i prawdomównym".

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" podkreślał, że jest przeciwny dyskryminacji Wojciecha Jaruzelskiego, ale że nie wie, czy sam generał chce być zaproszony.

O tym, że prezydent Komorowski zamierza zaprosić byłych prezydentów wybranych w wyborach powszechnych i premierów na pokład samolotu do Rzymu, poinformował na początku marca prezydencki minister Sławomir Nowak. Dwa dni później szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski powiedział , że prezydent osobiście zdecyduje, kogo zaprosi do wspólnej podróży do Watykanu, "w związku z tym, że pojawiły się kontrowersje" w tej sprawie.

W sondażu przeprowadzonym dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini, 61 procent badanych uważa, że Bronisław Komorowski powinien zaprosić generała Wojciecha Jaruzelskiego do wspólnego przelotu na uroczystości beatyfikacyjne w Rzymie. Nieco ponad 30 procent respondentów jest odmiennego zdania.

Tak mieszkał i pracował Kaddafi

DOSTĘP PREMIUM