Rząd będzie zwalniał urzędników - Tusk kazał

PRZEGLĄD PRASY. Premier Donald Tusk polecił ministrom, aby zaczęli zwalniać pracowników poszczególnych resortów na podstawie obowiązujących przepisów. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta, powołując się na jednego z członków rządu twierdzi, że w ten sposób premier chce ominąć ustawę, która miała zobligować wszystkie urzędy do ścięcia zatrudnienia o 10 procent, a którą prezydent wysłał do Trybunału Konstytucyjnego.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że do sierpnia z pracą może się pożegnać od kilkuset do dwóch tysięcy urzędników w ministerstwach i urzędach im podległych. Dokładnie tylu ich przybyło w czasie kadencji PO. Dyspozycje w sprawie redukcji wydał premier. Pierwsze działania to wstrzymanie naboru i zakaz przyjmowania nowych pracowników na miejsce odchodzących z urzędów.

Równolegle trwają przygotowania do redukcji. Mają one nastąpić w najbliższych miesiącach. Ministerstwa typują już urzędników do zwolnień. Według "Dziennika Gazety Prawnej" Platforma boi się, że wzrost liczby urzędników za jej kadencji będzie wykorzystywany przez politycznych rywali w jesiennej kampanii wyborczej. W ciągu trzech lat rządów PO w administracji publicznej, czyli rządowej i samorządowej, liczba urzędników zwiększyła się o 10 procent.

Więcej w dzisiejszym wydaniu gazety .

PO szuka lidera kampanii. Kto stanie na czele sztabu? >>>

DOSTĘP PREMIUM