PiS chce uchwały o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej

To wyraz hołdu dla Polaków ratujących Żydów - mówił Kazimierz Ujazdowski, przedstawiając nowy projekt uchwały swojej partii. PiS chce, by poparły ją wszystkie środowiska polityczne. Prezes PiS mówił na konferencji prasowej także o kontrowersyjnym ułaskawieniu biznesmena Adama S. przez swojego brata Lecha Kaczyńskiego.

PiS chce uczczenia przez Sejm pamięci Polaków pomagających Żydom

Uchwała ma być przyjęta 24 marca, w 67. rocznicę śmierci rodziny Ulmów - zamordowanej za ratowanie Żydów. Jarosław Kaczyński podkreślił, że taki gest ze strony Sejmu byłby istotny, szczególnie w związku z dyskusją dotyczącą tego okresu, przez niektórych prowadzoną "z bardzo wielkim nasileniem złej woli".

Uchwała ma być hołdem dla "Polaków, sprawiedliwości i prawdy", a także odpowiedzią na "kłamstwa", które pojawiają się w zagranicznych mediach, np. określenie "polskie obozy koncentracyjne", a także na rewelacje zawarte w książkach Jana T. Grossa.

Polacy ryzykowali życiem pomagając Żydom

Ujazdowski przypomniał, że wielu Polaków było zaangażowanych w ratowanie Żydów - udzielali im schronienia w domach, umożliwiali zdobycie dokumentów czy pomagali finansowo. Polityk mówił też o szczególnych okolicznościach, w których działali polscy "Sprawiedliwi". - Udzielający pomocy Żydom byli skazywani na karę śmierci i na obóz koncentracyjny - mówił Ujazdowski - Pamięć o nich powinna być nie tylko ważną częścią edukacji publicznej ale także częścią pamięci międzynarodowej - zaznaczył polityk.

Ujazdowski przypomniał także szczególną rolę Kościoła katolickiego podczas II wojny światowej i działania polskiego rządu na uchodźstwie, dla którego pomoc Żydom była jednym z priorytetów.

O Adamie S. i bratanicy Marcie

Prezes PiS odpowiadał także na pytania dziennikarzy dotyczące ułaskawienia biznesmena Adama S. przez jego brata Lecha Kaczyńskiego. - Zbliża się 10 kwietnia. To część akcji dyfamacyjnej wobec mojego brata - odpowiadał Kaczyński na pytania dziennikarzy.

Kaczyński o Adamie S.: Prowadzi się akcję "dyfamacyjną" wobec mojego brata

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego jego bratanica Marta, której wpisy w blogu są ostatnio szeroko cytowane w polskich mediach, nie odgrywa żadnej roli w polityce.

Kaczyński: Moja bratanica nie odgrywa w polityce żadnej roli

Dyskusja o nowej książce Grossa: "Polacy to nie są wyłącznie orły, ale są też sępy, kanalie i szakale" >>>

TOK FM PREMIUM