"Były spotkania najwyższych władz, ale nie rozmawialiśmy o Blidzie"

Mariusz Kamiński zeznając przed sejmową komisją badającą przyczyny śmierci Barbary Blidy powiedział, że w 2007 roku doszło do kilku spotkań najwyższych władz w sprawie bezpieczeństwa państwa. Były szef Centralnego Biura Śledczego zaprzeczył jednocześnie, jakoby ich tematem była sprawa Barbary Blidy.

Zdaniem Kamińskiego, w naradzie w lutym 2007 roku uczestniczyli premier, szef MSWiA oraz szef ABW. Podkreślił, że ta konkretna narada miała służyć koordynacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i działań na styku prokuratura - policja. Przypomniał, że był to okres, w którym dochodziło do zmian na najwyższych stanowiskach w policji i MSWiA.

Kamiński powiedział również, że poruszono wtedy temat nielegalnego sponsorowania kampanii wyborczej Aleksandra Kwaśniewskiego i SLD. Dodał, że w tym kontekście padło nazwisko Barbary Blidy. Zaprzeczył jednocześnie, jakoby posłanka SLD była głównym tematem spotkania. Kamiński poinformował też, że w tej sprawie nie padły żadne konkrety a omówiono jedynie ogólną charakterystykę sprawy. Dodał, że spotkanie nie było protokołowane.

Były szef CBA zeznał również, że struktura służb specjalnych wymusza na nich informowanie władz o podejmowanych działaniach. Przypomniał, że w związku z tym dochodziło do wielu roboczych spotkań, na których przekazywano informacje szefom rządów.

Dodał, że również rząd Donalda Tuska wykazywał duże zainteresowanie wieloma sprawami mającymi coś wspólnego z polityką. Kamiński podkreślił, że dotyczyło to nie tylko bieżących spraw, ale również postępowań z przeszłości, chociażby sprawy Rywina. Przypomniał równocześnie, że jest to standardowe działanie szefów rządu, którzy chcą być informowani o najważniejszych sprawach, mogących mieć duży wydźwięk medialny.

DOSTĘP PREMIUM