Sikorski wezwie opozycję do opamiętania. Już dziś w Sejmie

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w środowej informacji w Sejmie dotyczącej założeń polskiej polityki zagranicznej w tym roku, wezwie opozycję do opamiętania się w oskarżaniu rządu o służalczość wobec innych państw. Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do tekstu przemówienia.

Apel będzie skierowany do polityków, którzy za najwyższy stopień patriotyzmu uważają oskarżanie gabinetu Donalda Tuska o służenie obcym, między innymi Rosji - twierdzi IAR.

Według Polskiego Radia Radosław Sikorski zwróci uwagę, że w polityce zagranicznej kieruje się realizmem nie po to, by porzucić ideały polskiej polityki, lecz by móc je realizować. Szef dyplomacji powie, że obowiązkiem polskich polityków nie jest granie na emocjach, lecz racjonalne kalkulowanie, co można w polityce osiągnąć.

Minister spraw zagranicznych zwróci uwagę, że rząd odrzucił sposób myślenia, zgodnie z którym "wszystko, co złe dla Rosji, musi być dobre dla Polski". Sikorski będzie przekonywał, że dobrym sposobem na zażegnanie obaw przed Moskwą jest potencjał gospodarczy, sojusze i mocna pozycja międzynarodowa Warszawy. W swoim expose sporo miejsca poświęci polskiej prezydencji oraz projektowi Partnerstwa Wschodniego. Minister stwierdzi także, że Polska ma coraz lepszą prasę w Europie i jest oczekiwana przez jako członek strefy euro.

Radosław Sikorski będzie pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który spędzi na tym stanowisku, o ile nie zostanie zdymisjonowany, pełną, czteroletnią kadencję.

Minister Sikorski rozpocznie w Sejmie przedstawianie informacji na temat założeń polskiej polityki zagranicznej w 2011 roku o 9.00. Na sali będzie obecny prezydent Bronisław Komorowski.

Tsunami w Japonii w... 1923 roku. ZOBACZ ZDJĘCIA >>

DOSTĘP PREMIUM