Wszystkie cytaty min. Sikorskiego. Po expose szefa dyplomacji

Exposé ministra spraw zagranicznych można potraktować nie tylko jako przedstawienie osiągnięć i celów polskiej dyplomacji. W tym roku dzięki ministrowi Radosławowi Sikorskiemu mieliśmy pełną cytatów lekcję historii. Najczęściej pojawiał się Ignacy Jan Paderewski.

Słowa wybitnego pianisty i premiera Polski - jak klamra spięły wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego.

Na początku szef dyplomacji przypomniał, że to właśnie Paderewski w 1919 roku wprowadził zwyczaj wygłaszania exposé. - Odrodzenie Ojczyzny poczęło się w ciemności, we krwi i w bólu. () Podczas gdy szczęśliwsze państwa sprzymierzone od trzech już miesięcy zupełny i pełny tryumf święcą, my jeszcze orężnie granic Ojczyzny bronić musimy - cytował Sikorski słowa Ignacego Jana Paderewskiego .

Jemu także "oddał" głos w końcówce swojego wystąpienia. - Polska nie idzie ani w lewo ani na prawo. Gdyby poszła konsekwentnie w jednym lub drugim kierunku i doszła do ostatecznych granic, toby znalazła się albo w rowach reakcji albo w kałużach anarchii. Polska idzie naprzód, ale prosto, prosto - zakończył Sikorski.

Lord Acton, Napoleon, Wieniawa-Długoszowski i premier

W godzinnym expose szef polskiego MSZ przypomniał kilka innych postaci. - Jak powiadał historyk Lord Acton , "Patriotyzm jest w życiu politycznym tym, czym wiara jest w religii." - cytował urodzonego w 1834 roku brytyjskiego historyka wolności, filozofa i polityka.

Min. Sikorski, kiedy mówił o patriotyzmie i interesie narodowym, przypomniał anegdotę z gen. Bolesławem Wieniawa-Długoszowskim w roli głównej. - Gdy w czasie pierwszej wojny światowej pewien carski oficer zapytał Wieniawę-Długoszowskiego , o co właściwie walczą polskie legiony, ten miał odpowiedzieć: "Wy bijecie się o honor, a my o naszą wolność. Czyli każdy walczy o to, czego mu brak." - mówił.

W expose - zgodnie z wcześniejszymi przeciekami - znalazło się też miejsce dla Napoleona. - "Przywódcą jest ten, kto daje nadzieję" mawiał Napoleon Bonaparte - przypomniał min. Radosław Sikorski.

Wcześniej szef MSZ mówiąc o możliwościach jakie ma Polska zacytował norweskiego socjologa Steina Rokkana . - Opinie się liczą, ale zasoby decydują - podkreślał.

We fragmencie dotyczącym sytuacji w Afryce Płn. znalazło się miejsce dla Horacego i jego zdania: "gdy ściana sąsiada stoi w płomieniach, to także twój kłopot".

Lista cytowanych jest okazała, ale nie byłaby pełna bez... premiera rządu, w którym pracuje min. Sikorski. - Naszą prezydencję realizować będziemy zgodnie z tym, co mówił Premier Donald Tusk , odbierając nagrodę Karola Wielkiego w Akwizgranie: "My w Europę i jej przyszłość naprawdę wierzymy - zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Księga przysłów i furmanki

Myśli wybitnych i znanych to nie wszystko. Minister Sikorski popisał się też znajomością przysłów. W najważniejszym wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji znalazło się oczywiście miejsce dla Polaka mądrego po szkodzie. Ale poznaliśmy zupełnie nowe powiedzenie. Amerykańskie. - Albo siedzisz przy stole albo jesteś w menu - tak Radosław Sikorski skończył cześć dotyczącą konieczności wejścia Polski do strefy euro.

Dla podkreślenia długiej listy polskich sukcesów minister podparł się nie tylko danymi statystycznymi np. o wzroście PKB. Pojawiły się także cytaty z zagranicznych gazet. - " Od furmanek do siły napędowej " - to brytyjski The Economist. Der Spiegel wspomina o "nieprzerwanym rozkwicie" i określa Polskę jako "regionalne mocarstwo ". Le Monde nazywa nas " gospodarczym prymusem Europy ". Nareszcie zniknęły z zachodnich gazet zdjęcia pokazujące drabiniaste wozy ciągnięte przez zabiedzone szkapy. Z "ubogiego krewnego" staliśmy się oczekiwanym członkiem strefy euro - cieszył się Radosław Sikorski.

Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że w godzinnym wystąpieniu ministra został też zacytowany "anonimowy polityk CDU". Oczywiście "pojawił się" w części poświęconej relacjom polsko-niemieckim. Bardzo dobrym relacjom, co podkreślał szef naszej dyplomacji.

Min. Sikorski w Sejmie "Polska odniosła sukces. Nauczcie się ją kochać">>

DOSTĘP PREMIUM