Borusewicz: Stosunek do mniejszości polskiej na Litwie jest niezrozumiały

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że Polska będzie kontynuować wsparcie polskiej mniejszości na Litwie. Litewski sejm zdecydował, że w szkołach mniejszości narodowych lekcje odbywać się będą w języku litewskim.

Marszałek Senatu podkreślił w Sygnałach Dnia, że Polska wspiera swoją mniejszość na Litwie także jeżeli chodzi o stronę finansową. Przypomniał, że Senat przekazał około 200 milionów złotych w ciągu swego istnienia na wspieranie mniejszości szczególnie na szkolnictwo W tym roku jest to około10 milionów złotych.

Zdaniem Borusewicza stosunek do mniejszości polskiej na Litwie ma uwarunkowania w historii. Jak powiedział związany jest z tym, że ten kraj przyjął ideologię przedwojenną, antypolską, wtedy gdy oba kraje toczyły spór o Wilno. - Teraz to jest niezrozumiałe. My reagujemy i zachowujemy cierpliwość - dodał marszałek Borusewicz.

Marszałek Senatu powiedział też, że podczas spotkań trójstronnych Polska-Litwa-Ukraina rozmawia się ostatnio głównie o wspieraniu Ukrainy w jej staraniach o wejście do Unii Europejskiej. Dodał, że Ukraina oczekuje wiele od Polski podczas jej prezydencji.

Mężczyźni kochali te fiołkowe oczy. Liz Taylor na zdjęciach >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM