Cenzura w MSWiA? Jest "zielone światło" na publikację książki o kryzysie

- Jest "zielone światło" dla publikacji książki o zarządzaniu kryzysowym w Polsce - dowiedziało się Radio TOK FM. Publikacja książki została zablokowana, gdy swoje artykuły wycofali z niej urzędnicy z MSWiA.

We wtorek TOK FM razem z ''Gazetą Wyborczą'' opisało próby zablokowania przez MSWiA książki obnażającej braki w procedurach w sytuacjach kryzysowych. Piątka z 12 autorów, których artykuły znalazły się w książce, jest czynnymi pracownikami resortu. Według naszych informacji zagrożono im sankcjami jeśli książka się ukaże.

Dziś usłyszeliśmy oficjalne zapewnienia Jacka Zalewskiego, dyrektora analiz i nadzoru w MSWIA, że problemu nie ma. - Gdyby tak się stało, że te osoby by wystąpiły o to, że chcą wziąć udział w jakiejś publikacji jako autorytety, to myślę, że taką zgodę by dostały, bo nie ma na to blokady - mówi Zalewski.

Również rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak zapewnia, że z publikacją nie będzie problemów: - Zawsze było zielone światło. Nigdy nie zabranialiśmy nikomu żadnej publikacji.

Informacje o książce, która pokazuje niedociągnięcia w zarządzaniu kryzysowym wywołały burzę wśród polityków. Bartosz Arłukowicz z SLD: - To pokazuje w jaki sposób unika się mówienia prawdy o państwie i procedurach w państwie. I paradoksalnie rzecz ujmując, ten artykuł i reakcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na tą sytuację pokazuje, że ministerstwo świetnie zarządza kryzysem, bo powstrzymało tę książkę - mówi.

Krytyczne publikacje wywołały spore poruszenie także w instytucji, której najbardziej dotykają - Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Jak ustalił w RCB reporter TOK FM jeden z jego dyrektorów (Dariusz Góralski) wymieniany w publikacji, chce wyciągnięcia konsekwencje wobec pracowników MSWiA. Wcześniej skutecznie wpłynął na zmiany w niektórych fragmentach książki.

Czy książka się ukaże? Paweł Tarnawski, jeden z redaktorów mówi: - W takiej sytuacji będziemy chcieli tę książkę wydać. Nie po to ją pisaliśmy, żeby leżała w magazynie.

DOSTĘP PREMIUM