"Zag³osujemy za odwo³aniem Rostowskiego. Za co? Za ca³okszta³t"

PiS zag³osuje za odwo³aniem ministra Rostowskiego. Za co? "Za ca³okszta³t? - mówi³a w Poranku Radia TOK FM Beata Szyd³o, wiceprezes PiS. Zapowiedzia³a jednak, ¿e PiS nie podpisze wniosku SLD, gdy¿ sk³ada³o ju¿ w³asne. Sojuszowi do z³o¿enia wniosku wci±¿ brakuje 7 podpisów.

SLD zbiera podpisy pod wnioskiem o odwo³anie ministra finansów Jacka Rostowskiego. Czy PiS poprze SLD? - PiS dwukrotnie ju¿ sk³ada³o wniosek o odwo³anie ministra Rostowskiego, wiêc je¶li taki wniosek znajdzie siê w Sejmie, je¶li SLD zdo³a zebraæ wymagan± liczbê podpisów, to my oczywi¶cie bêdziemy g³osowaæ za odwo³aniem ministra - mówi³a Beata Szyd³o w TOK FM. I doda³a: - Za ca³okszta³t.

Prawo i Sprawiedliwo¶æ nie chce wspomóc SLD swoimi podpisami. - Nie podpisujemy tego wniosku, to jest wniosek SLD, postanowili taki projekt zrobiæ, to niech go realizuj± - t³umaczy³a wiceprezes PiS. - Oczywi¶cie je¿eli ten wniosek bêdzie w Sejmie to my bêdziemy g³osowali za odwo³aniem - zapewnia³a. - Jeste¶my powa¿n± opozycj±, wiêc je¿eli zapowiadamy jakie¶ wnioski, to przede wszystkim najpierw je sk³adamy, a potem o nich mówimy. SLD trochê dosta³o zadyszki w tej pogoni za nami i chce b³ysn±æ, nie uda³o im siê na razie tego zrealizowaæ, zobaczymy, niech sobie radz± - mówi³a Szyd³o.

Nie wiadomo, czy wniosek SLD trafi pod g³osowanie w Sejmie. Nawet z zadeklarowanym poparciem PJN, pomys³odawcom brakuje 7 g³osów. Je¶li nawet Sojusz zbierze wymagan± liczbê podpisów, nie wniosek najprawdopodobniej nie zostanie przeg³osowany - opozycja nie ma odpowiedniej ilo¶ci pos³ów.

"Na ¶wiecie nie ma a¿ takich wzrostów cen"

- ¯arty siê skoñczy³y i widaæ wyra¼nie, ¿e sytuacja wielu polskich rodzin jest trudniejsza. Rz±d powinien przestaæ wzruszaæ ramionami, patrzeæ w sonda¿e i zajmowaæ siê samym sob±, tylko zabraæ siê do pracy - Beata Szyd³o przekonywa³a, ¿e rz±d PO nie radzi sobie podczas kryzysu finansowego. - Rz±d zafundowa³ Polakom tak± w³a¶nie sytuacjê poprzez podniesienie podatku VAT, poprze to, ¿e wygenerowano przez te trzy lata ogromn± dziurê bud¿etow± i przez to s± problemy - mówi³a wiceprezes PiS.

- Na ca³ym ¶wiecie ceny rosn± - zauwa¿y³ Jan Wróbel. - Bior±c nawet pod uwagê to co siê dzieje na ¶wiecie, rz±d powinien reagowaæ na zmiany cen ¶wiatowych, a podwy¿ka VAT to ju¿ tylko i wy³±cznie zas³uga ministra Rostowskiego i premiera Tuska - odpowiada³a Szyd³o.

- I tak by ceny wzros³y, nawet jakby nie ruszono VAT-u, bo wszêdzie na ¶wiecie ceny id± w górê - przekonywa³ Jan Wróbel. - Ale nie s± takie ogromne wzrosty jak w Polsce. Proszê sobie porównaæ ceny cukru w Niemczech i Polsce czy na S³owacji, która jeszcze w ubieg³ym roku mia³a wy¿sze ceny ni¿ w Polsce - odpowiada³a pose³ PiS. - Widaæ wyra¼nie, ¿e nie wszêdzie ceny rosn± z tak± dynamik±. Trzeb te¿ wzi±æ pod uwagê jeszcze jedn± kwestiê, ¿e si³a nabywcza naszych zarobków jest du¿o ni¿sza ni¿ w Niemczech czy Francji - mówi³a Szyd³o.

DOSTÊP PREMIUM