Kaczyński: "Nikt nie ma prawa zabronić mi obchodzenia żałoby"

- Nikt nie może nam zabronić czcić pamięci tych, którzy zginęli. To tak jakby zakazać rodzinom chodzić na groby bliskich - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej. Prezes PiS skomentował w ten sposób apel biskupów, którzy stwierdzili, że żałobę powinno się skończyć po roku. Szef PiS mówił też o obchodach rocznicowych na Krakowskim Przedmieściu.

Kaczyński: Nikt nie ma prawa zabronić mi przeżywania tego wydarzenia

 

Kaczyński został zapytany o apel biskupów, którzy stwierdzili, że żałobę powinno się skończyć po roku. - Obchodzenie żałoby to kwestia indywidualna. Jeżeli chodzi o mnie, to wydarzyło się coś takiego, co będę przeżywał do końca życia i nikt nie ma prawa mi tego zabraniać - mówił prezes PiS.

"Nie bardzo rozumiem"

- Po pierwsze upamiętnianie różnego rodzaju rocznic (...) jest powszechnie praktykowane, więc nie bardzo rozumiem. Czy to jest wezwanie do tego, żeby już teraz nie składać kwiatów, nie pamiętać o tym? Nie sądzę, żeby o to chodziło i sądzę, że komentarze i sugestie które pojawiają się w mediach są sporym nadużyciem - stwierdził.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich zakończy żałobę?

- Jeżeli chodzi o katastrofę smoleńską, to tutaj ważnym momentem (...) będzie uczczenie ich pamięci - pomnik ofiar smoleńskich, o których się mówi niemal od katastrofy. Jest on blokowany z powodów czysto politycznych. Pomnik Lecha Kaczyńskiego, sądzę, że powinien być to pomnik z małżonką (...) - powiedział Kaczyński - Jestem głęboko przekonany, że pierwszy prezydent, który nie miał związków z poprzednim ustrojem, ani jawnych ani tajnych (...) na taki pomnik po prostu zasłużył. I staram się tu oderwać od tego, że jestem jego bratem bliźniakiem - dodał.

- Ta niesłychana nienawiść, która blokuje tego rodzaju przedsięwzięcia, (...) pewnego dnia minie. Że ci ludzie, którzy tracą rozum z nienawiści odejdą z życia publicznego z wielki dla tego życia pożytkiem - stwierdził prezes. - Czcić pamięć tych, którzy zginęli będziemy z całą pewnością póki żyjemy i nikt nie ma prawa nam tego zakazywać. To tak jakby zakazać rodzinom chodzić na groby swoich bliskich. (...) Nie wierzę, w to, żeby biskupi mogli czegoś takiego zakazać - zauważył.

Nowe kostiumy kąpielowe Victoria's Secret prosto z Hollywood [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM