"Kaczyński jak Dmowski", "Skłócać Polaków ze Ślązakami? Ohydne". Komentarze do słów prezesa

- Konfliktować Polaków ze Ślązakami to jest coś wyjątkowo ohydnego. Ci ludzie cierpieli z rąk niemieckich, byli siłą wcielani do Wehrmachtu - tak Marek Siwiec skomentował w Radiu ZET słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Ślązacy to zakamuflowani Niemcy.

Jarosław Kaczyński powiedział w sobotę, że Prawo i Sprawiedliwość uznaje śląskość i kaszubskość za rodzaje polskości, a nie odrębne narodowości. Prezes PiS wyjaśnił tę kwestię w związku z komentarzami, jakie wywołał jeden z rozdziałów PiS-owskiego "Raportu o stanie Rzeczypospolitej". Rozdział nosi tytuł "Wstydliwy Naród Polski".

Kaczyński: Twierdzenie, że istnieje naród śląski, to opcja niemiecka

- To, co jest najsmutniejsze w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, to to, że on tworzy nowy manifest nowoczesnego Polaka - powiedział w Radiu ZET Tomasz Nałęcz ("Myśli nowoczesnego Polaka" - książka Romana Dmowskiego i manifest polityczny ND - przyp. mar ). - To jest takie endeckie pojęcie polskości, które w nowoczesnej Polsce do niczego nie pasuje. (...) Ta endecka wizja polskości jest coraz bardziej widoczna w PiS-ie. Ja tylko się dziwię, że PiS to łączy z atencją dla Piłsudskiego. To jest jakaś schizofrenia historyczna - skomentował słowa Kaczyńskiego Nałęcz.

- Prezes chciał przykopać premierowi. Kaszubskość i śląskość poszła w pakiecie - mówił z kolei Marek Siwiec. - Ludzie nic nie mają przeciwko Kaszubom, ale mają przeciwko Niemcom, to można powiedzieć Kaszub, Ślązak, Niemiec - niepolskie, złe, kopiemy. Postępuje w sposób wyjątkowo ohydny, konfliktować Polaków ze Ślązakami to jest coś wyjątkowo ohydnego. Ci ludzie cierpieli z rąk niemieckich, byli siłą wcielani do Wermahtu. (...) Ja bym nie chciał, żeby ta sprawa była puszczona blotką prezesowi Kaczyńskiemu, bo on notorycznie obraża ludzi. Nie traktujmy tego jako widzimisię, tylko jako podłość - ocenił europoseł SLD.

- Zadałem sobie trud i przeczytałem ten manifest w całości - powiedział Paweł Graś. - Tam są rzeczy, które obrażają nie tylko Ślązaków i Kaszubów, ale tam są stwierdzenia, które obrażają większość Polaków. Tam się odmawia praw wszystkim tym, którzy myślą inaczej prezes Kaczyński, inaczej niż PiS. (...) Wszyscy Ci, którzy głosowali na SLD albo na Platformę, to są Polacy drugiej kategorii - komentował rzecznik rządu Paweł Graś.

- Prezes ma tendencję do dokonywania podziałów wśród rodaków - powiedział Stanisław Żelichowski, szef klubu PSL. - Wszystkie sposoby podzielenia są według niego dobre. Ja się z tym nie zgadzam - dodał.

"Persona non grata"? PJN oburzony słowami prezesa o Śląsku

DOSTĘP PREMIUM