Meller: Zadeklaruję narodowość śląską. Walcie się, skini w garniturach

- W spisie powszechnym zadeklaruję narodowość śląską, mimo że mój jedyny związek ze Śląskiem to śląska żona - napisał na Facebooku Marcin Meller. To reakcja na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w sobotę powiedział, że ?twierdzenie, że istnieje naród śląski, to zakamuflowana opcja niemiecka?.

Kaczyński: Twierdzenie, że istnieje naród śląski, to opcja niemiecka

"A więc patrząc na nacjonalistyczne szczucie Jarosława Kaczyńskiego i jego dziennikarzy oświadczam publicznie, że w spisie powszechnym zadeklaruję narodowość śląską mimo, że mój jedyny związek ze Śląskiem to śląska żona" - napisał redaktor naczelny Playboya, którego inny głośny wpis o rozczarowaniu rządem Donalda Tuska zapoczątkował kilka tygodni temu dyskusję o odwracaniu się artystycznych i intelektualnych elit od Platformy Obywatelskiej. W efekcie premier tłumaczył się z działań rządu przed znanymi muzykami w telewizyjnym programie Mellera "Drugie śniadanie mistrzów".

"Walcie się skini w garniturach"

Tym razem Marcin Meller nie kryje oburzenia wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego. "Taką ohydę jak to straszenie Niemcami i wykluczanie z polskości widziałem w stanie wojennym i czytałem o tym na przykładzie marca 68" - pisze bez ogródek na Facebooku. Na koniec uderza najmocniej" "Walcie się skini w garniturach" - pisze. Nie ma wątpliwości, że słowa te kieruje do Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków, którzy podzielają pogląd prezesa PiS.

"Wstydliwy Naród Polski" - od tego się zaczęło

Gorącą dyskusję o stosunku do Ślązaków zapoczątkował opublikowany przez PiS w piątek "Raport o stanie RP" , którego jeden z rozdziałów zatytułowany jest "Wstydliwy Naród Polski". Jarosław Kaczyński ocenia w nim stosunek Platformy Obywatelskiej do pojęcia narodu. Pisze m.in. o "ostentacyjnym akcentowaniu" kaszubskości przez Donalda Tuska oraz zarzuca PO tolerowanie "postaw jawnie antypolskich". "Przykładem jest choćby długotrwała obecność w tej partii Kazimierza Kutza, którego publicystyka w wielu wypadkach jest jadowicie antypolska. Ważny jest też stosunek do Ruchu Autonomii Śląska, którego członkowie kandydowali z list PO, mimo że ta formacja jawnie odcina się od polskości" - czytamy w raporcie PiS.

Politycy oburzeni: "Konfliktować Polaków ze Ślązakami to coś ohydnego"

Sobotnie słowa Jarosława Kaczyńskiego wywołały oburzenie polityków innych ugrupowań - Konfliktować Polaków ze Ślązakami to jest coś wyjątkowo ohydnego. Ci ludzie cierpieli z rąk niemieckich, byli siłą wcielani do Wehrmachtu - komentował w niedzielę w Radiu ZET Marek Siwiec , europoseł SLD.

- Ta endecka wizja polskości jest coraz bardziej widoczna w PiS-ie. Ja tylko się dziwię, że PiS to łączy z atencją dla Piłsudskiego. To jest jakaś schizofrenia historyczna - komentował słowa Kaczyńskiego Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Komorowskiego.

- Zadałem sobie trud i przeczytałem ten manifest w całości - powiedział Paweł Graś. - Tam są rzeczy, które obrażają nie tylko Ślązaków i Kaszubów, ale tam są stwierdzenia, które obrażają większość Polaków. Tam się odmawia praw wszystkim tym, którzy myślą inaczej prezes Kaczyński, inaczej niż PiS - mówił rzecznik rządu Paweł Graś.

Kaczyński "Persona non grata" na Sląsku . Migalski i Kluzik-Rostkowska chcą przeprosin >>

Co myślisz o wpisie Marcina Mellera na Facebooku?

TOK FM PREMIUM