Jak PiS zmieniał w raporcie fragment ws. Śląska. Ale czy rzeczywiście zmienił?
"(...) Umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku, narodowość śląską w spisie powszechnym. Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej" - tak brzmiał do wczoraj fragment tekstu raportu Jarosława Kaczyńskiego . Dalej szef PiS pisał: "W PO nie budzą protestu postawy jawnie antypolskie, wręcz obrażające Polaków. (...) Ważny jest też stosunek do Ruchu Autonomii Śląska, którego członkowie kandydowali z list PO, mimo że ta formacja jawnie odcina się od polskości. Jej szef Jerzy Gorzelik mówi wprost: jestem Ślązakiem, nie Polakiem, Polska nie jest dla mnie najważniejsza".
Ślązak Ślązakowi nierówny?
Dziś Jarosław Kaczyński mówił, że "Polska jest jedna, choć zamieszkują ją różne narody". - Różnorodność kultur jest naszym bogactwem, ale nie można wyciągać z tego wniosków, które podają w wątpliwość jedność państwa; samorządność tak - separatyzm nie - stwierdził prezes PiS.
Także treść "Raportu o stanie Rzeczypospolitej" uległa drobnej zmianie:
"Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość, która odrzuca polską przynależność narodową jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej" - czytamy w raporcie. Różnica polega na dodaniu sformułowania "która odrzuca polską przynależność narodową". Opatrzono je przypisem, który głosi:
"Na prośbę śląskich działaczy dodajemy wyjaśnienie mimo, że jasno wynika ono z powyższego akapitu, jak również z pozostałych fragmentów raportu (m.in na stronach 36-37). Powyższe wyjaśnienie zdecydowaliśmy się dodać, ponieważ wielu dziennikarzy i polityków interpretowało zawarte w tekście jasne tezy w fałszywy sposób".
Czy teraz - według PiS - Ślązacy dzielą się na tych, którzy akceptują polską tożsamość narodową, i tych, którzy "przypuszczalnie przyjmują po prostu zakamuflowaną opcję niemiecką", ponieważ odrzucają polską?
. Szczątki airbusa na dnie oceanu. Niepublikowane zdjęcia. Zobacz >>
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Przedsiębiorca rozwija swój biznes z Żabką, czyli jak otworzyć sklep pod szyldem sieci [MATERIAŁ PROMOCYJNY]
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
- W Olsztynie nie ma świętowania Dnia bez Samochodu. Miasto podaje jeden powód
- Prezydent Biden ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy o wartości 325 mln dolarów
- "Schudłem 20 kilo, kaszlałem. Nie miałem pojęcia, że to gruźlica". Liczba zakażeń "rośnie i rośnie"
- Jak naprawić relacje Polski z Ukrainą i Brukselą? Przedwyborcza debata w Radiu TOK FM
- O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"