"Polska przegrała bitwę o prawdę o katastrofie smoleńskiej"

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek uważa, że Polska przegrała z Rosjanami bitwę o prawdę o katastrofie smoleńskiej. Gość Salonu Politycznego Trójki zwrócił uwagę, że polski rząd pozwolił na to, by świat przyjął rosyjską interpretację okoliczności katastrofy.

Kłopotek przypomniał, że nasza strona zbyt długo zwlekała z reakcją na raport MAK, który był jednostronny i nie uwzględniał winy Rosjan. Poseł zwrócił uwagę, że w interesie obu krajów leży to, by wszystkie wątpliwości wokół katastrofy zostały wyjaśnione.

Kłopotek stwierdził, że niedopuszczalna jest również sytuacja, w której Polska nie jest w stanie uzyskać od Rosjan wraku rządowego tupolewa, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem. Poseł uważa, że polski rząd i prezydent powinni wywierać presję polityczną na Rosjan, aby zwrócili oni szczątki samolotu.

Zdaniem Kłopotka, nie jest dobrym pomysłem, by wrak tupolewa stał się elementem pomnika ku czci ofiar katastrofy. Poseł dodał też, że będzie uczestniczył we wszystkich obchodach rocznicy tej tragedii, zarówno tych, organizowanych przez rząd, prezydenta, jak i Prawo i Sprawiedliwość.

Prypeć pod Czarnobylem: opuszczony skansen ZSRR [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM