Zdrojewski o świetlnym pomniku: "To dobry kierunek"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego uważa, że projekt pomnika światła "wydaje się myśleniem idącym w dobrym kierunku". W ten sposób Bogdan Zdrojewski skomentował zaprezentowany dzisiaj w Warszawie pomysł uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim.

W czasie konferencji prasowej Bogdan Zdrojewski powiedział, że pomysł "wydaje się nie ingerować w istniejącą przestrzeń". Minister dodał jednak, że z ostateczną opinią należy wstrzymać się do czasu, aż swoje opinie wydadzą eksperci, w tym urbanińsci. Autorem projektu jest poznański architekt profesor Paweł Szychalski.

Pomysł zakłada ustawienie przed Pałacem Prezydenckim 96 słupów świetlnych, symbolizujących wszystkie ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Promienie świetlne miałyby wychodzić z chodnika na Krakowskim Przedmieściu i wznosić się na wysokość czterech metrów.

Pomysł budowy takiego pomnika poparli m.in. córka tragicznie zmarłego prezydenta Marta Kaczyńska, wdowa po wiceministrze kultury Magdalena Merta oraz syn tragicznie zmarłego Macieja Płażyńskiego, Jakub. Ostateczna decyzja w sprawie pomnika ma należeć do władz Warszawy.

Zobacz projekt pomnika na Krakowskim Przedmieściu

Projekty pomników ofiar katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Podoba ci się nowy pomysł na ''świetlny pomnik''?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM