Śmierć Olewnika. Poseł Biernacki zapowiada: raport komisji 6 lub 10 maja

Posłowie zapowiadają szybki koniec prac komisji badającej okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika. Jak poinformował reporterkę TOK FM szef sejmowej komisji Marek Biernacki raport powinien być gotowy 6 lub 10 maja.

Dziś posłowie przesłuchają Włodzimieraz Olewnika, ojca porwanego i zamordowanego Krzysztofa. Będzie on ostatnim świadkiem, którego wysłucha komisja.

- Planujemy 6 maja przyjąć raport z prac komisji śledczej wyjaśniającej okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika - mówi jej przewodniczący Marek Biernacki z PO. - Jeżeli będą jakieś poprawki, wówczas głosowalibyśmy je 10 maja - dodaje.

Kiedy raport końcowy mógłby zostać przyjęty przez Sejm? - To zależy od Marszałka Sejmu, ale - jak tłumaczy Marek Biernacki - też zakładam, że w maju, bo chciałbym,aby jeszcze w tym półroczu sprawa znalazła swój finał.

Cały projekt raportu końcowego prac komisji śledczej jest już jednak gotowy - ostatecznie zostanie sformalizowany po przesłuchaniu. - Raport odpowie na najważniejsze pytanie, które zostały wyznaczone przez Sejm w zakresie prac komisji - tłumaczy Olszewski. I podkreśla, że komisja nie miała jednak na celu wyjaśniania sprawy kryminalnej. Na czym więc przede wszystkich we wnioskach skupili się posłowie? - Na niedociągnięciach, zaniedbaniach, zaniechaniach, błędach, przekraczaniu i niedopełnianiu obowiązków. Jednym słowem na całej skali nieprawidłowości, które istniały wówczas w organach państwa - wylicza poseł Platformy Obywatelskiej.

Jak dodaje, w tym akurat wszyscy członkowie komisji byli zgodni. - Prace naszej komisji odbywały się w sposób niezwykle merytoryczny, ponad podziałami politycznymi. I niewiele było między nami rozbieżności. A na pewno nie zasadniczych - mówi polityk.

Przypomnijmy - Krzysztof Olewnik, syn przedsiębiorcy z Drobina pod Płockiem, został uprowadzony w nocy z 26 na 27 października 2001 roku. Zamordowano go dwa lata później - 5 września 2003 roku.

DOSTĘP PREMIUM