Komorowski: Brak ustawy reprywatyzacyjnej to hańba Polski

- Brak ustawy reprywatyzacyjnej to hańba Polski. Jeżeli taka ustawa będzie, to ja się nie będę wahał jej podpisać - powiedział w wywiadzie dla TVP1 Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił, że w kontekście zwrotu odebranych przez PRL majątków ?głośno jest o obcokrajowcach, a mało się mówi o Polakach, którzy też czekają na zwrot mienia?. Komorowski mówił też o współpracy z Dmitrijem Miedwiediewem ws. Katynia i Smoleńska.

W wywiadzie dla TVP1 prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że jeśli zostanie mu przedłożony dobry projekt ustawy reprywatyzacyjnej, za którym "będzie stała siła koalicji sejmowej", to on nie zawaha się, "w przeciwieństwie do jednego poprzedników", przed podpisaniem jej. - Brak ustawy reprywatyzacyjnej to jest hańba Polski - mówił w Belwederze prezydent. Podkreślał, że restytucja majątków dotyczy nie tylko własności obcokrajowców, ale i Polaków. - Głośno jest o obcokrajowcach, a mało się mówi o Polakach, którzy czekają na zwrot mienia - stwierdził Komorowski.

O słowach J. Kaczyńskiego: "To są najczęściej złe słowa"

Prezydent RP w rozmowie z dziennikarką TVP odniósł się też do ostatnich wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS mówił m.in., że "ci, którzy chcieli zabić pamięć, przegrali" .

- Nie wnikajmy zbyt głęboko w te wypowiedzi. To są najczęściej złe słowa, a złych słów jest w Polsce za dużo. Nie komentujmy ich - stwierdził prezydent. - To się wypali. Swoje zrobi czas, swoje zrobią wyborcy - dodał.

Podkreślił, że według niego posmoleńska żałoba jest nadużywana w celach politycznych. - Gdyby to jeszcze była dobra polityka. Ale nie ma wezwań do jedności. Nastrój żałoby i naturalny żal za tymi, którzy odeszli, jest nadużywany na rzecz kłótni, podziału, awantury. Mi przychodzi to uznać, jako cząstkę rzeczywistości - powiedział prezydent.

Kiedy wrak tupolewa będzie w Polsce?

- Rozmawialiśmy na ten temat z prezydentem Miedwiediewem - odparł Komorowski na pytanie, kiedy wrak Tu-154M znajdzie się w Polsce. - Rosjanie mają świadomość, że potrzebujemy oryginalnych czarnych skrzynek i wraku, ale też podkreślają, że sami potrzebują innych materiałów od nas - mówił Komorowski.

Jak podkreślił, "obie strony mają oczekiwania, a rolą prezydentów może być wspieranie jak najszybszego spełnienia tych oczekiwań". - Rosjanie traktują wrak jak dowód w śledztwie i póki go nie zakończą, to nie chcą pozbawiać się tych dowodów - dodał prezydent.

Podkreślił też, że w kwestii podmienionej przez Rosjan tablicy ze Smoleńska, upamiętniającej ofiary katastrofy, "udało się znaleźć wraz z prezydentem Miedwiediewem dobre wyjście" - złożenie wieńców pod brzozą - i "uniknąć niezręczności dla obu stron". - To była piekielnie trudna sprawa natury dyplomatycznej - przyznał prezydent. Równocześnie zaznaczył, że wykonane zostało "zapowiedziane uzgodnienie w postaci decyzji o międzynarodowym charakterze konkursu na projekt pomnika w Smoleńsku". - Kształt i napisy na pomniku będą przedmiotem uzgodnień między Rosją a Polską - oznajmił Komorowski.

Rehabilitacja ofiar Katynia: "To nastąpi"

- W mojej rozmowie z prezydentem Rosji padły zapewnienia, że będzie szukał rozwiązań prawnych na gruncie prawa rosyjskiego, które umożliwią rehabilitację prawną ofiar Katynia. Rehabilitacja polityczna już się dokonała - w uchwale Dumy - podkreślił Komorowski.

- Pewnie, że chcielibyśmy, żeby to było cztery razy szybciej. Ale nie liczmy na niebywałe rozwiązania w ciągu dwóch miesięcy tego, co przez dwadzieścia lat się nie udało - powiedział prezydent. Zaznaczył jednak, że Polska o rehabilitację prawną katyńskich ofiar "będzie się upominać, i to się stanie". - Katyń to pęknięty fundament stosunków polsko-rosyjskich. - Trzeba to do końca omówić, zamknąć, bo inaczej zawsze będzie wracać - zaznaczył Komorowski.

Energetyka: "Niech inni starają się o nas"

Indagowany o to, czy rząd sprzeda Rosjanom koncern Lotos, Bronisław Komorowski zaapelował, by "nie wywoływać tematów, które nie istnieją". - Nawet w okresie najgorszych stosunków polsko-rosyjskich parokrotnie wzrosła wymiana handlowa między naszymi krajami - podkreślił i dodał, że na wczorajszym spotkaniu z Miedwiediewem tematu Lotosu nie było, bo nie było takiej potrzeby. - Bo Rosjanie doskonale wiedzą, że w Polsce obowiązują europejskie zasady przy przetargach. Wiedzą, że wygra najlepszy, najbardziej wiarygodny partner, a nie najtańszy - podkreślał prezydent i dodał, że "nikt nie oczekuje, że polską firmę kupi konkretna firma rosyjska".

Podobnie odniósł się do pytania o rosyjskie plany budowy elektrowni atomowych w Kaliningradzie. - Ja wierzę w konkurencję. Co stoi na przeszkodzie budowie polskiej elektrowni? Chyba nic - powiedział. Podkreślił też, że "to o polski rynek energetyczny starają się inni". - To wymarzona sytuacja, więc się nie martwmy, tylko twardo negocjujmy i brońmy polskiego interesu - stwierdził prezydent.

Projekty pomników ofiar katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM