Tusk w krzyżowym ogniu pytań ekspertów "The Economist"
Tusk był podczas ostatniej wizyty w Wielkiej Brytanii przepytywany przez ponad 80 minut przez czołowych dziennikarzy "Economista". Sączył herbatę, podziwiał panoramę Londynu, a na wszystkie pytania odpowiadał spokojnie, z humorem, choć czasem rozwlekle - czytamy we wstępnym opracowaniu wywiadu .
Tusk i "nie-neurotyczna Polska"
"Economist" rozpoczyna artykuł stwierdzeniem, że wygrana Tuska w nadchodzących wyborach parlamentarnych byłaby sporym osiągnięciem i zmieniłaby stereotyp "chaotycznej i szybko zmieniającej się polityki wschodnioeuropejskiej". Magazyn zauważa też, że wizerunek polskiego premiera odpowiada nowemu obrazowi "nie-neurotycznej Polski".
Lepiej wydawać na rozwój Polski, niż na Rumunię czy Włochy
Tusk odwiedzał Londyn by porozmawiać z brytyjskim premierem Davidem Cameronem o budżecie UE. Podczas gdy Wielka Brytania chce obciąć fundusze przeznaczane na modernizację postkomunistycznych krajów, Polska się temu sprzeciwia. Polski premier mówił jednak o tym bez złości i urazy, oraz zaznaczył, że wraz z Cameronem zgadzają się, że trzeba wprowadzić większą dyscyplinę budżetową w UE.
Zdaniem Tuska lepiej jednak byłoby przeznaczyć pieniądze na rozwój Europy wschodniej, która może okazać się najbardziej dynamiczną gospodarczo częścią UE, niż na "uboższe regiony". Tusk nie podał o jakie regiony chodzi. "Cynik mógłby pomyśleć, że to apel o to, żeby przenieść pieniądze z miejsc takich jak Rumunia czy południowe Włochy (które mają ogromne wydatki socjalne), na budowę dróg i sieci elektrycznych w miejscach takich jak Polska" - interpretują dziennikarze "Economist".
Trudne stosunki Polski z sąsiadami ze wschodu
Magazyn zauważa, że relacje Polski ze wschodnimi sąsiadami popsuły się w ostatnim czasie. Post-smoleńskie pojednanie z Rosją wygasło, Ukraina oddala się od demokracji, Litwa gnębi polską mniejszość, a Białoruś nadal jest autorytarnie rządzona przez Łukaszenkę.
Tusk odpowiada ostrożnie. - Ogromnym postępem z Rosją było to, że relacje są kontynuowane bez dramatu - mówi. Rośnie także wymiana handlowa, podpisano z Rosją kontrakt na dostawy gazu, a kontakty między krajami są najlepsze od ponad dekady. Tusk jest dumny z normalizacji stosunków - notuje "Economist".
Polski premier zapowiada też, że Polska będzie dalej promować prawa obywatelskie na Białorusi i zachęca inne kraje UE do podobnego wysiłku. Problemy reżimu Łukaszenki są według Tuska coraz bardziej zauważalne.
Mówiąc o Ukrainie polski premier wspomina, że podczas wizyty w Kijowie "z przyjemnością" obserwował determinację premiera i prezydenta w celu podpisania porozumienia o wolnym handlu z UE. "Jeśli to prawda, to są to bardzo dobre wiadomości" - pisze "Economist".
"Musimy przezwyciężyć historię, jeśli stoi nam na drodze"
Tusk ma też inną postawę względem Litwy niż bojowo nastawiony szef MSZ Radosław Sikorski - zauważa magazyn. Polski premier powiedział, że chce "dawać przykład" i zamierza zwiększyć wydatki na polską mniejszość na Litwie.
- Musimy rozumieć Litwinów. My, Polacy, też mamy obawy dotyczące naszych sąsiadów. Polacy muszą zrozumieć historię, ale musimy też ją przezwyciężyć jeśli stoi na drodze naszych celów - powiedział Tusk.
Niecierpliwość to atut Polaków. Chcemy szybciej i lepiej
"Economist" zauważa, że niektórzy dopiero przyzwyczajają się do wizerunku Polski jako "spokojnie rządzonej dyplomatycznej i gospodarczej grubej ryby". Według dziennikarzy ostatni szczyt nordycko-brytyjski był "zmącony" nieobecnością przedstawiciela Polski.
Ostatnią uwagą Tuska było uwypuklenie niezwykłej narodowej cechy Polaków. - Niecierpliwość to nasz narodowy atut. Polacy chcą wszystkiego szybszego i lepszego - mówi premier.
"Czy w październiku będą chcieli czegoś lepszego niż ostrożny styl rządzenia Tuska?" - pyta magazyn i sam sobie odpowiada: "Teraz nic na to nie wskazuje".
DOSTĘP PREMIUM
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- "Na jego oczach zawaliło się 25 budynków. Zginęła jego rodzina". Katastrofalna sytuacja w Syrii
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć
- Po co Hołownia i Kosiniak-Kamysz znów ogłosili, że łączą siły? "Nie ma co zaczynać od końca"
- Turcja. Polscy strażacy wydobyli spod gruzów mężczyznę. "Pierwszy uratowany człowiek"