Kwaśniewski: "SLD przeszło już swój czyściec"

- SLD jest dziś na dobrej drodze, żeby być partnerem w rządzeniu i modernizacji - uważa były prezydent Aleksander Kwiaśniewski. W wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" zachwala Sojusz Lewicy Demokratycznej i przestrzega rządzącą Platformę Obywatelską - samym Tuskiem wyborów nie wygra.

Zdaniem byłego prezydenta Sojusz Lewicy Demokratycznej jest gotowy do współrządzenia Polską. - SLD przeszło już swój czyściec - mówi Kwaśniewski. - Sześć lat jest w opozycji. Obiektywnie może zyskać - dodaje. Były prezydent podkreśla, że partia Grzegorza Napieralskiego to partia czterdziestolatków, którzy "dojrzeli do tego, żeby wchodzić w struktury władzy".

Kwaśniewski zapewnia, że w kwestiach światopoglądowych SLD nie będzie upodobniało się do Janusza Palikota, jednakże nadal będzie opowiadało się za rozdziałem Kościoła od państwa.

Były prezydent zapowiada, że nie weźmie udziału w kampanii Sojuszu, jednakże "pomoże niektórym przyjaciołom". Dopytany potwierdza, że będzie to m.in. Ryszard Kalisz, polityk "potrzebny lewicy".

To PO powinno odejść w kampanii od kwestii Smoleńska

Zdaniem Kwaśniewskiego w nadchodzącej kampanii wyborczej Platforma Obywatelska powinna odejść od poruszania kwestii Smoleńska. Podkreśla, że nie wydaje mu się również, aby partia rządząca "grała" raportem ministra Millera dotyczącym śledztwa ws. katastrofy prezydenckiego Tu-154M.

- Po 20 latach reform i opinii, że wszystkie koszty, jakie ponosimy, są związane z reformami, proponowanie spokojnej polityki nie jest złe - twierdzi były prezydent i apeluje do PO: - Oczekiwałby od ekipy, która jako pierwsza po 1989 roku ma szansę na drugą kadencję, że powie, co ma być przez następne cztery lata. To musi być program, jak poprawić polską edukację, co chcemy zrobić z finansami publicznymi.

Według Kwaśniewskiego "kampanii jednym Tuskiem się nie wygra. Tusk musi pokazać drużynę".

Cały wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim - w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Światowe gazety o śmierci ben Ladena [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM