Sikorski: Nie było nadziei na resocjalizację Osamy

- Nie ma co płakać nad zejściem z tego świata kogoś, kto ma tyle krwi na rękach - powiedział w Radiu ZET Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, komentując śmierć Osamy ben Ladena.

Sikorski: Nie było nadziei na resocjalizację Osamy bin Ladena

Sikorski uważa, że ben Laden nie powinien zostać postawiony przed sądem. - Może byłoby to bardziej pedagogiczne dla kandydatów na terrorystów, bo nie budowałoby legendy ben Ladena, ale tej opcji już nie ma. Pod sąd został oddany Saddam Hussein, nie wiem czy to było budujące na koniec. Są tacy ludzie jak komendant obozu w Auschwitz czy Osama ben Laden, co do których nie ma nadziei, że umieszczenie ich w więzieniu sprawi, że będą lepszymi ludźmi. Nadziei na resocjalizację brak - mówił na antenie Sikorski.

"To powinno pomóc w wyjściu z Afganistanu"

- Śmierć ben Ladena powinna pomóc w wyjściu z Afganistanu. To pokazuje liderom Talibów, takim jak mułła Omar, który nadal żyje, że ryzyko prowadzenia działań terrorystycznych jest wyższe, niż do tej pory sądzili - powiedział minister spraw zagranicznych.

Zapytany o możliwość odwetu, odpowiedział - Ja nie przyjmuję logiki, że Al-Kaida nam do tej pory pobłażała, a teraz naprawdę się rozwścieczy i wykona jakieś akcje odwetowe. To są ludzie, którzy poprzysięgli krwawą wojnę wolnemu światu i demokracji, i uderzali na wszędzie, gdzie mogli - w Londynie, Madrycie, na Bali, a kilku takim zamachom służby bezpieczeństwa i obywatele zapobiegli. Więc mogą coś próbować, ale w sensie organizacyjnym Al-Kaida jest cieniem tego czym była kiedyś, a w sensie ideologicznym i symbolicznym odnieśliśmy spore zwycięstwo.

"Jest niebezpiecznie. Pakistan jest potęgą nuklearną"

Minister przyznał, że jest zaskoczony, że najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie, mieszkał zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Pakistanu. - To jest jeszcze o tyle zaskakujące, że ben Laden ukrywał się na terytorium administrowanym przez rząd centralny. Rząd Pakistanu musi zadać sobie pytanie, czy będzie tolerować w swoich strukturach państwowych ludzi, którzy do walki z terrorem się nie przykładali. Wiemy, że niektóre instytucje państwa pakistańskiego nie są pod pełną kontrolą rządu, to jest niebezpieczne bo Pakistan jest potęgą nuklearną - mówił.

Światowe gazety o śmierci ben Ladena [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM