SLD: wycofać wojska z Afganistanu. PO: to niestosowne

SLD chce złożyć do marszałka Sejmu projekt uchwały dotyczącej wycofania polskich wojsk z Afganistanu - informuje TOK FM.

- Po zabiciu Osamy ben Ladena mamy w Afganistanie do czynienia z nową sytuacją. Minęło 10 lat walki z terroryzmem. Czas na rozwiązania pokojowe, na wspieranie w tym kraju demokracji, edukacji, a nie prowadzenie wojny- mówi rzecznik SLD Tomasz Kalita. - Strategię naszej misji trzeba zdefiniować na nowo. Prezydent i premier powinni spełnić swoją obietnicę wyborczą. Obiecywali, że polskie wojsko w najbliższym czasie wróci do kraju - dodaje.

Posłowie Platformy Obywatelskiej są przeciwni wszelkim "nerwowym ruchom" po zabiciu przez Amerykanów terrorysty numer 1. Kalendarz polskiej misji w Afganistanie jest ustalony. - Nic takiego się nie wydarzyło, co powinno go zmieniać. To jest pomieszanie z poplątaniem, bardzo niezręczne i wręcz niestosowne. Takie wnioski trącą kampanijną retoryką - mówi szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Lewica chce by każda z partii dała jasny sygnał, czy chce by nasze wojska brały udział w tej wojnie. - Dyskusja na ten temat powinna być toczona w ramach Paktu Północnoatlantyckiego - mówi Mariusz Błaszczak z Prawa i Sprawiedliwości. - Tego rodzaju inicjatywa SLD to zagrywka polityczna, która po prostu obniża bezpieczeństwo naszego kraju - dodaje poseł.

Strategia wyjścia polskich wojsk z Afganistanu zakłada, że w 2012 roku misja stabilizacyjna przekształci się w szkoleniową, zaś całkowite wycofanie się z Afganistanu ma nastąpić w 2014 roku. Posłowie SLD chcą by Sejm wezwał rząd do wyjścia z Afganistanu jeszcze w tym roku.

Pięcioro najbogatszych prezydentów miast w Polsce. Zobacz ile mają na koncie? >>

DOSTĘP PREMIUM