Michnik o wygranej PiS: będzie ?wypchnięcie chwastów"

Powtórzą się dzisiejsze Węgry - tak o możliwym wygraniu wyborów parlamentarnych przez PiS mówi w wywiadzie dla ?Wprost? redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Zapewnia jednak, że od 1989 roku Polacy mają do czynienia z najlepszymi 22 latami w historii Polski.

Na sugestię, że ewentualne zwycięstwo PiS-u oznaczać będzie nową konstytucję, a przede wszystkim omnipotentne i wszechwładne państwo, Michnik odparł: - Tak i "wypchnięcie chwastów". Pojawiły się już zresztą w polskiej publicystyce od dawna niesłyszane zdania, że "chwasty trzeba wyplenić" itd.

Co oznaczyłoby to w praktyce? - Wszędzie "nasi" ludzie, a później będziemy mieli to, co się nazywało kiedyś szczujność, czyli szukamy haków i demaskujemy. Jak już się ogłosi, że Tusk i Komorowski są wrogami, to człowiek będzie miał wybór: albo ich potępi publicznie i wtedy będzie mógł pracować, albo ich nie potępi i stanie się de facto ich zwolennikiem i zdrajcą. Potem wrogiem będą znajomi odszczepieńca, już nie sam Tusk, normalna kolej rzeczy - uważa Michnik.

Jak według redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Europa zareagowałaby na taką Polskę? - Dziś to jedne Węgry. Ale takie Węgry plus taka Polska oznacza koniec Unii Europejskiej w dzisiejszym kształcie - twierdzi dziennikarz i tłumaczy, że to jest oczywiste, bo wtedy będziemy mieć do czynienia z Europą dwóch prędkości, czyli taką, która zmierza w dwóch kierunkach.

Michnik mówi jednak, że patrzy na to wszystko z życzliwą ciekawością. - Właśnie na tym polega uroda życia. Świat się zawsze będzie zmieniać, tylko nie chciałbym, żeby na moich oczach znowu się zmieniał na gorsze. Uważam te 22 lata za wielki sukces Polski. Oczywiście, jak się to obejrzy z bliska, to nie wygląda wszędzie tak dobrze, ale z perspektywy historycznej mamy najlepsze 22 lata w historii Polski! - uważa Adam Michnik.

Jedna czwarta społeczeństwa uległa hipnozie

- Kiedy jestem za granicą, nie bardzo wiem, co mówić, bo jak objaśnić, że jedna czwarta naszego społeczeństwa po prostu uległa jakiejś hipnozie? - mówi Michnik. Odnosi się w ten sposób do teorii spiskowych dotyczących katastrofy smoleńskiej. Dodaje, że współczuje Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Według naczelnego "Gazety Wyborczej" nazywanie dzisiejszego państwa dyktaturą Tuska albo "dyktaturą zdrajcy Tuska" "to jest kompletny absurd". - Z tymi, którzy w to głęboko wierzą i na tej płaszczyźnie chcą rozmawiać, nie ma rozmowy. Jednak myślę, że to jest taka gorączka, która mija - mówi Michnik w rozmowie z Piotrem Najsztubem. Co stałoby się jednak, gdyby owa gorączka nie minęła? - Każda gorączka gdzieś ma swój kres. Pamiętam zauroczenie milionów ludzi faszyzmem, a pojedzie pan do Chin i będzie rozmawiał z kimkolwiek w moim wieku, to okazuje się, że wszyscy byli hunwejbinami (członkami działającej w Chinach młodzieżowej organizacji) - argumentuje Michnik.

Według redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kaczyński nigdy nie zdradzi ludzi, którzy snują teorie spiskowe o katastrofie. - Bo żeby ten fakt zaistniał, oni musieliby uznać, że zdradził - tłumaczy. Co jednak według Michnika powiedziałby prezes PiS swoim najtwardszym zwolennikom, gdyby porozumiał się z PO? - To też by im wytłumaczył taktyką. On działa na zasadzie charyzmatycznego lidera i jego charyzma wymusza wiarę w niego. I młodzi Niemcy jeszcze w 1945 r. wierzyli, że Führer wie, co robi, że wygrają wojnę. Wyznawca musi być bardzo dogmatycznie uparty i jednocześnie niesłychanie aprobująco-elastyczny wobec poczynań wodza - mówi.

Dziennikarz zapewnia jednak, że współczuje Jarosławowi Kaczyńskiemu ze względu na wydarzenia ostatnich miesięcy. - Poniósł olbrzymią stratę. Śmierć Leszka to dla niego potworny cios, jakby odrąbali panu rękę albo nogę. A po drugie, współczuję mu, że on, człowiek niewątpliwie sprawny umysłowo, musi schodzić do poziomu politycznych troglodytów i demonstrować wspólnie z tymi, którzy opowiadają te brednie - dodaje Michnik.

Cały wywiad w poniedziałkowym "Wprost".

CZYM ZACHWYCAJĄ SIĘ MILIONY INTERNAUTÓW? ZOBACZ VIRALE TYGODNIA >>>

DOSTĘP PREMIUM