Minister Sikorski leci do Bengazi. Wcześniej wpis na Twitterze...

Jak dowiedziało się radio TOK FM, szef polskiego MSZ Radosław Sikorski poleciał dziś do Libii. Minister wylądował w Bengazi około godz. 16. To pierwszy szef dyplomacji zachodniego państwa, który odwiedza nieformalną stolicę rebeliantów.

Szef MSZ już o 12 sugerował na Twitterze, że leci "w ciepłe miejsce". "Kołujemy wojskową CASĄ w Palermo, nad samym morzem. Grzeje słońce południa. Lecimy gdzie jest jeszcze goręcej. Twitter może nie działać" - napisał na swoim profilu.

Radiu TOK FM udało się potwierdzić w MSZ, że Sikorski faktycznie leci do Bengazi, nieoficjalnej stolicy powstańców libijskich.

Na pokładzie samolotu CASA, którym minister poleciał do Libii jest pomoc humanitarna. Razem z ministrem w Benghazi są jego doradcy oraz dziennikarze. Maszyna wylądowała około godziny 16.

W czasie kilkugodzinnej wizyty minister Radosław Sikorski ma spotkać się z przewodniczącym Przejściowej Rady Narodowej Mustafą Abdel Dżalilem, członkami Rady oraz obecnymi w Benghazi dyplomatami z Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Włoch. Szef polskiej dyplomacji odwiedzi też miejscowy szpital i przekaże 12 palet środków medycznych zebranych w Polsce dla Libijczyków-ofiar walk z wojskami Muammara Kadafiego.

Najwyższa rangą wizyta w Bengazi

Sikorski jest pierwszym politykiem tej rangi, który odwiedza Bengazi. Jest też pierwszym przedstawicielem tzw. grupy kontaktowej, który tam pojechał. W skład grupy kontaktowej wchodzą 22 kraje, w tym Francja, Włochy, USA i Katar, oraz kilka organizacji międzynarodowych. Podróż została uzgodniona z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz państwami NATO.

Do wizyty dochodzi w przededniu polskiej prezydencji, już w ubiegłym tygodniu Sikorski ogłosił, że porozumiał się z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, że będzie reprezentował ją w tzw. krajach sąsiedzkich Unii.

Dziś rano szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton ogłosiła, że UE planuje otworzyć biuro w stolicy libijskich powstańców Bengazi. Ma to ułatwić współpracę z powstańczymi władzami i wspieranie tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej.

Fotograficzna pasja senatora Cimoszewicza [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM