Raport Macierewicza w formie książkowej: Tusk realizował politykę Rosji

- Donald Tusk realizował rosyjską politykę osłabiania Polski oraz dyskredytowania prezydenta. PO moralnie i politycznie odpowiada za katastrofę pod Smoleńskiem. To tezy wstępnej wersji raportu zespołu Antoniego Macierewicza, o których napisał ?Newsweek?. Pełna wersja raportu ma być wydana wersji książkowej w czasie kampanii.

Tygodnik dotarł do fragmentu poświęconego wydarzeniom sprzed katastrofy. Autorzy cytują korespondencję urzędników Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami rządu. Opisany jest list, w którym minister obrony narodowej Bogdan Klich chwali prezydenta za zabranie ze sobą najważniejszych generałów. "Jest on zestawiony z zapewnieniami szefa MON, który przed kamerami twierdził, że nie znał listy prezydenckich gości" - czytamy w "Newsweeku".

"Komorowski chciał, by L.Kaczyński wziął do Smoleńska parlamentarzystów"

Zarzuty padają też pod adresem prezydenta Bronisława Komorowskiego. "W roboczej wersji raportu zaznaczone jest, że to on jako marszałek Sejmu poprosił prezydenta, by ten zabrał ze sobą na uroczystości katyńskie grupę posłów i senatorów. Autorzy dokumentu przytaczają ponadto wypowiedzi Bronisława Komorowskiego mające świadczyć o tym, że bagatelizował dramat pod Smoleńskiem. Stawiają też pytanie, za co - jeszcze jako p.o. prezydent - odznaczył rosyjskich mundurowych, którzy 10 kwietnia pracowali przy usuwaniu skutków katastrofy polskiego samolotu." - pisze tygodnik.

Raport mnoży pytania. "Wymaga wyjaśnienia, jakie były rzeczywiste intencje i przyczyny działań ze strony Donalda Tuska. Czy były one podyktowane polityczną niechęcią do Prezydenta i próbą zawłaszczenia dla celów marketingowych uroczystości dla siebie i swojego obozu politycznego, czy też kryją się za tym jeszcze inne pobudki". "Upór w sprawie stosowania konwencji chicagowskiej [dającej Rosjanom przewagę w śledztwie - przyp. red.], jaki przejawia rząd Donalda Tuska, jest zastanawiający" - czytamy we fragmentach publikowanych przez magazyn.

Raport smoleński - książka na kampanię

Raport ma zostać opublikowany w formie książkowej w czasie kampanii wyborczej. - Nam nie zależy na zyskach ze sprzedaży, tylko na tym, by Polacy mieli szansę poznać prawdziwą, a nie rządową wersję wydarzeń - tłumaczy w tygodniku polityk parlamentarnego zespołu wyjaśniającego przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem.

Zdaniem dr. Jarosława Flisa, politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, raport ekipy Macierewicza stanie się orężem na czas wyborów . I ma przekonać głównie ludzi już przekonanych o winie polityków PO. - Punktem odniesienia dla wyborców niezdecydowanych stanie się jednak rządowy raport - uważa dr Flis.

Macierewicz w Toruniu: . Tusk pod Trybunał>>

DOSTĘP PREMIUM