Dlaczego dla polityka "jedynka" na liście jest tak ważna?

Pierwsze miejsce na liście wyborczej - to nie gwarancja wygrania wyborów, ale duża szansa na zwycięstwo. Politykom zależy, by na tym miejscu się znaleźć głównie dlatego, że "jedynka" na liście to prestiż.

- To jest taki lider, miejscowy, regionalny, osoba rozpoznawalna. Zajęcie dobrego miejsca, tak zwanego "mandatowego", z którego wchodzi się do parlamentu ma bardzo duże znaczenie - mówi konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. To także sygnał dla innych. - Daje się do zrozumienia wszystkim, także członkom partii, że ta osoba "z jedynką" to jest "ktoś" - dodaje.

Zdaniem konstytucjonalisty jest także nawyk jeszcze z czasów PRL-u, że wyborca patrzy na początek listy. Jeżeli wyborca chce oddać głos na daną partię, to zazwyczaj chce się kierować pewną wizją władz partii.

- Osoby z pierwszego, drugiego, czy trzeciego miejsca na liście to te najbardziej cenione przez władze partii. A my głosując na daną listę, daną partię chcemy "zadośćuczynić" woli kierownictwa partii - mówi prof. Chmaj.

Są także inne "atrakcyjne" miejsca na listach wyborczych. Na przykład ostatnie miejsce.

- Zawsze wpada w oko i w ucho. Podobnie jest ze "szczęśliwą siódemką". Są jednak miejsca, które z niczym się nie kojarzą, miejsca ósme, dziewiąte, czy dwunaste. Kandydaci giną pośród innych nazwisk, wyborca ma problem z odnalezieniem ich we właściwym miejscu listy - mówi konstytucjonalista.

Zdarzało się, że kandydat na pierwszym miejscu wcale nie wygrywał wyborów. Tak było w przypadku ostatnich wyborów do europarlamentu i Mariana Krzaklewskiego. Startujący na Podkarpaciu były przewodniczący Solidarności przegrał z Elżbietą Łukacijewską, która na liście miała miejsce drugie.

- Często wyborcy nie udzielają poparcia kandydatowi "z jedynką", gdy uważają, że został "przywieziony w teczce", że jest narzucony przez centralę, czy pochodzi z innego regionu - mówi prof. Chmaj. - Ostatecznie decyzja należy do wyborcy. Z każdej listy może teoretycznie przejść od jednego do kilku posłów - dodaje.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM