Sondaż: W Sejmie tylko trzy partie

PRZEGLĄD PRASY. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w miniony weekend, to wygrałaby je Platforma Obywatelska, zdobywając 42 procent głosów. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko PiS oraz SLD. Takie są wyniki sondażu GFK Polonia, publikowane w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość - 35 procent głosów, a trzecie Sojusz Lewicy Demokratycznej - 14 procent. Inne partie nie weszłyby do parlamentu. Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskałoby 3 procent głosów.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że w porównaniu z poprzednim sondażem poparcie dla PO spadło o 2 punkty procentowe, o tyle samo wzrosło poparcie dla PiS. Różnica między tymi partiami wynosi 7 punktów procentowych i jest najmniejsza od sierpnia zeszłego roku.

- Jest zbyt wcześnie, by mówić o jakiejś stałej tendencji, ale widać, że coś się zaczyna zmieniać - mówi politolog z Polskiej Akademii Nauk, doktor Artur Wołek. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor Rafał Chwedoruk, zwraca zaś uwagę, że Platformie "nie do końca" udały się ostatnie posunięcia, takie jak zamykanie stadionów czy przyjęcie Bartosza Arłukowicza. Dodaje jednak, że sam nie uważa, aby kolejność między głównymi partiami miała ulec zmianie.

Politycy ostrożnie podchodzą do prognoz wyborczych. Podkreślają w rozmowie z gazetą, że ostatnie sondaże są bardzo niestabilne. Opozycja dodaje, że do Platformy docierają w końcu efekty jej "pychy, zadufania i nicnierobienia".

Sondaż przeprowadzono od 12 do 16 maja na 995-osobowej próbie dorosłych Polaków metodą bezpośrednich wywiadów ankietowych.

Nie tylko Narodowy! Cała Polska buduje stadiony: Gdynia, Tychy, Puławy... [ZDJĘCIA] >>

Którą partię popierasz?

DOSTĘP PREMIUM