Większość Polaków chce, by Obama odwiedził grób L. Kaczyńskiego [SONDAŻ]

?Newsweek? opublikował wyniki najnowszego sondażu. Wynika z nich, że większość Polaków chce, by podczas przyszłotygodniowej wizyty w Polsce prezydent USA Barack Obama złożył hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi RP. Na razie nie wiadomo, czy do takiego wydarzenia dojdzie.

Barack Obama przylatuje do Polski 27 maja. Spędzi w naszym kraju dwa dni. W tym czasie spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Prasa spekuluje, czy prezydent Stanów Zjednoczonych, który miał przybyć do Polski rok temu na pogrzeb Pierwszej Pary RP, pojedzie tym razem do Krakowa i odwiedzi grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Według sondażu "Newsweeka" chce tego większość Polaków - 54 proc. . Przeciw jest 28 proc., 18 proc. nie ma zdania na ten temat.

W kwietniu 2010 przywódca USA nie dotarł do Polski. Nie pozwoliła na to chmura pyłu wulkanicznego, która praktycznie sparaliżowała przestrzeń powietrzną nad Europą po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull.

36 proc. nie obchodzi wizyta prezydenta USA

Sondaż przynosi też inne wyniki. Według tego samego sondażu większość respondentów (60 proc.) woli oglądać wizytę amerykańskiego prezydenta w telewizji, niż śledzić osobiście trasę jego przejazdu i miejsca, które będzie odwiedzał. Z kolei aż 36 proc. Polaków wizyta Obamy w Warszawie nic nie obchodzi. Polacy pesymistycznie podchodzą też do kwestii możliwości załatwienia z amerykańskim prezydentem wiz do USA dla obywateli polskich. Całkiem sporo obywateli - co trzeci - jest natomiast pewnych, że prezydentowi Komorowskiemu przydarzy się podczas spotkania z Obamą kolejna gafa.

Sondaż przeprowadziła Grupa IQS na zlecenie "Newsweeka".

Kolejny ogromny Chrystus w Polsce. 24 metry! [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM