Wojskowe porozumienie gotowe. Amerykanie w Polsce od 2013 r.

Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie stacjonowania amerykańskich żołnierzy i samolotów F-16 oraz Hercules w Polsce jest niemal gotowe - dowiaduje się reporter TOK FM. Czy Obama podpisze je podczas wizyty w Warszawie?

Rozmowy oficjalnie mogły by się zakończyć podczas prezydenckiej wizyty Baracka Obamy w Warszawie. Minister Obrony Narodowej zastrzega jednak, że dokument zostanie podpisany, kiedy zakończa się wszystkie rozmowy w tej sprawie. - Prowadzone uzgodnienia dotyczą zasad stacjonowania niewielkiego komponentu naziemnego, który obsługiwałby maszyny okresowo przylatujące do Polski na ćwiczenia - wyjaśnia w rozmowie z TOK FM szef MON Bogdan Klich.

- Od 2013 roku powinniśmy gościć w Polsce nie tylko sprzęt, pilotów i obsługę naziemną, ale także stały zespół, który będzie odpowiedzialny za całą logistykę, przygotowanie i organizowanie regularnych ćwiczeń - wyjaśnia Bogdan Klich.

Dokument określa tylko ogólne warunki współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. - Oddzielne porozumienie ma precyzować liczbę żołnierzy i miejsca stacjonowania - wyjaśnia szef MON. - To będzie efekt konkretnych uzgodnień przed każdą rotacją - zastrzega. Chodzi o Krzesiny i Łask, gdzie są nasze F-16 i Powidz, gdzie stacjonują Herculesy.

Zdaniem MON także taka cykliczna obecność Amerykanów zwiększa bezpieczeństwo Polski. Barack Obama przybędzie do Warszawy w piątek wieczorem. Rozmowy z prezydentem i Komorowskim, a także szefem rządu zaplanowano na sobotę.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Czy Polska będzie bezpieczniejsza gdy stacjonować u nas będą Amerykanie?

TOK FM PREMIUM