Obama w Polsce. "Gaz łupkowy to problem biznesu, nie administracji" - prezydent

Podczas rozmów z prezydentem Barackiem Obamą poruszę na temat bliższej współpracy gospodarczej, międzynarodowego bezpieczeństwa i wiz. Sprawa gazu łupkowego to "to problem biznesu, a nie administracji" - mówił w "Sygnałach Dnia" Bronisław Komorowski. Według prezydenta, Polska i USA nie wykorzystują potencjału naszych relacji gospodarczych.

Obama już dziś w Polsce - relacja na żywo

Prezydent mówił także o dzisiejszym szczycie Prezydentów Państw Europy Środkowej, który odbędzie się w Warszawie z udziałem prezydenta Baracka Obamy. Według Bronisława Komorowskiego to wyjątkowa okazja do rozmów o staraniach we wprowadzeniu demokracji na Bałkanach czy w Afryce.

Jak mówił, uczestnicy tego spotkania będą mówić o niełatwych drogach do demokracji, które przeszły ich kraje. Dodał, że Stany Zjednoczone odgrywają niezwykle ważną rolę w polityce międzynarodowej z punktu widzenia poszerzania obszaru wolności i demokracji na świecie. Dlatego też uczestnictwo w dzisiejszym spotkaniu amerykańskiego prezydenta ma tak istotne znaczenie.

Gaz łupkowy to nie główny temat rozmów. Nie znamy wyników badań

Prezydent stwierdził, że gaz łupkowy nie będzie głównym tematem spotkania z Obamą. - Sprawa gazu łupkowego to problem biznesu, a nie administracji - powiedział.

Zaznaczył przy tym, że ze względu na sprawę bezpieczeństwa energetycznego rolą administracji polskiej i amerykańskiej jest dbanie o to, aby ten biznes mógł się rozwijać. - To co może być elementem współpracy administracji polsko-amerykańskiej to dbanie o to, aby czarny PR nie utrudnił ewentualnych inwestycji - powiedział. Prezydent wyjaśnił, że chodzi o to, aby kraje, które nie są zainteresowane uzyskaniem nowych źródeł energii nie wprowadziły w Europie przepisów utrudniających korzystanie z tych zasobów.

Prezydent Komorowski zaznaczył przy tym, że na razie trudno mówić o tzw. bezpieczeństwie energetycznym w kontekście gazu łupkowego, gdyż dokonano tylko kilka odwiertów i nie znamy jeszcze wyników tych badań.

Wizy: "Obama już zadeklarował, że do końca jego kadencji będą zniesione"

Prezydent zaznaczył, że nasz kraj jest gotowy do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w tworzeniu zabezpieczeń granicznych, które pozwolą na zniesienie wiz dla Polaków.

Przypomniał, że podczas wizyty w Waszyngtonie otrzymał zapewnienie, iż do końca kadencji Obamy kwestia wiz dla polskich obywateli zostanie rozwiązana.

- Jestem przekonany, że to administracja amerykańska myśli o tym, jak wykonać ważną, publicznie wygłoszoną deklarację prezydenta Stanów Zjednoczonych w tej kwestii- mówił Bronisław Komorowski.

Bezpieczeństwo: Stacjonowanie wojsk i tarcza antyrakietowa

- Polski jest bardzo ważne potwierdzenie woli wykonania przyjętych uzgodnień, że powstaje system ogólnonatowski, nie tylko amerykańska tarcza antyrakietowa w Polsce - powiedział prezydent.

Stwiedził, że strona polska czeka na potwierdzenie ustaleń w stosunku do bazy wojskowej USA na tereni naszego kraju. - Taka baza ma powstać w 2018 roku i bardzo ważne są potwierdzenia w tym zakresie, podobnie jak wykonanie umowy, która jest w tej chwili finalizowana na poziomie rządu - o stacjonowaniu w Polsce niewielkiego komponentu zdolnego do zarządzania samolotami transportowymi i wielozadaniowymi, które ewentualnie miałyby uczestniczyć w różnego rodzaju operacjach związanych z NATO - powiedział prezydent.

Podkreślił, że z punktu widzenia potrzeb obronnych Polski byłby on bardziej dostosowany do realnych polskich potrzeb i możliwości. W czasie wizyty w lutym naszego prezydenta w USA Barack Obama deklarował, że w drugiej połowie przyszłego roku w Polsce mogłyby zacząć stacjonować amerykańskie myśliwce i transportowe samoloty Hercules oraz obsługujący je żołnierze.

Komiksy, boks, narkotyki - 10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ o Baracku Obamie >>>

DOSTĘP PREMIUM