Obama w Polsce. Nie przygotowali nas do spotkania - skarży się Napieralski

W rozmowie z Radiem RMF FM Grzegorz Napieralski stwierdził, że spotkanie z Barackiem Obamą to ?ważne wydarzenie w jego życiu?. Stwierdził, że chciałby porozmawiać o gospodarce i... terminie wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu. Stwierdził, że żałuje, że Donald Tusk nie zorganizował spotkania z opozycją, na którym można by opracować wspólny plan spotkania z prezydentem USA.

- Dobrze się stało, że opozycja i rządzący spotykają się z prezydentem, z jednym z najważniejszych ludzi na świecie. Ale źle też się dzieje, że nie ma spotkania, które by nas wszystkich przygotowało - powiedział w porannym programie RMF FM przewodniczący SLD. Stwierdził, że z taką inicjatywą powinien według niego wyjść premier Tusk.

- Ja od kilku dni, kiedy pojawiła się informacja, że będziemy spotykali się z prezydentem Obamą, namawiam wszystkie siły polityczne, żebyśmy się spotkali. Tu musi być inicjatywa premiera, aby ustalić strategiczne cele. W sprawach gospodarczych i polityki międzynarodowej, powinniśmy mieć ileś punktów stycznych. O które, nieważne z jakiej partii jesteśmy, powinniśmy walczyć - mówił Napieralski.

Poseł stwierdził, że chciałby porozmawiać z prezydentem USA o terminie zakończenia operacji wojskowej w Afganistanie. - Ale Barack Obama, startując w wyborach prezydenckich i ogłaszając swoją strategię ws. Afganistanu, też mówił, że ta misja musi się zakończyć i musi zmienić charakter. Pytanie, kiedy, i jak to widzi prezydent Stanów Zjednoczonych - wyjaśniał Napieralski.

Gospodarka tak, gaz łupkowy - może

- Najistotniejszą dzisiaj dla Polski kwestią jest odbudowanie czy zmiana relacji transatlantyckich, czyli relacji między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską czy relacji między USA a Polską, szczególnie w sferach gospodarczych. Dzisiaj bilans gospodarczy USA i UE wynosi ponad 40 proc., ale wiemy, że już eksperci mówią, że za 15-20 lat taki bilans może się zmienić. Inne państwa mogą tak naprawdę prześcignąć Unię Europejską i Stany Zjednoczone - mówił Napieralski.

Przewodniczący SLD stwierdził, że nie ma pewności, czy prezydent USA to "adresat sprawy gazu łupkowego". Stwierdził, że trwają jeszcze badania odnośnie możliwości wydobycia gazu.

Napieralski skomentował też krajową politykę. Stwierdził, że nie ma "taktycznego sojuszu z PiS. - Nie knujemy, nie rozmawiamy, nie zawiązujemy taktycznego sojuszu z PiS-em - powiedział. Dodał, że na listach wyborczych SLD znajdą się Leszek Miller i Józef Oleksy. Nie stwierdził jednak, czy dostaną "jedynki" na listach wyborczych.

OBAMA W POLSCE - ZOBACZ TAKŻE:

Po co przyjeżdża Obama? >> | Wizy. Co się zmieni? >> | Warszawa czeka [MAPA UTRUDNIEŃ] >>

A POZA TYM:

[ZDJĘCIA] Air Force One - czym latali i latają prezydenci USA >>

[ZDJĘCIA] Cadillac One - zobacz "bestię" Obamy >>

[POD LUPĄ] Obama w Europie - wpadki, zdjęcia, filmiki >>

DOSTĘP PREMIUM