"Polacy nie są tacy konserwatywni. Diametralnie zmienili poglądy i styl życia"

- Polacy to konserwatyści? - Badania pokazują niezwykle szybką dynamikę poglądów społeczeństwa polskiego na temat seksualności w ciągu ostatnich 10 lat - tak socjolog, prof. Ireneusz Krzemiński odniósł się do wypowiedzi Michała Boniego tłumaczącej rezerwę PO wobec legalizacji związków partnerskich.

TOK FM zbierało dzisiaj opinie słuchaczy na temat proponowanej przez SLD ustawy o stworzeniu nowej kategorii prawnej: związków partnerskich.

- Ludzie mają na ten temat bardzo różne poglądy i trzeba to uszanować - tak Michał Boni wyjaśniał w Poranku Radia TOK FM, dlaczego PO nie chce przyjąć ustawy o związkach partnerskich w kształcie proponowanym przez SLD. Tymczasem "Gazeta Wyborcza" sprawdziła, co o związkach sądzą Polacy . Z sondażu TNS OBOP wynika, że ustawę popiera 54 proc. badanych, 41 proc. jest przeciw, 6 proc. nie ma zdania.

Publicyści w TOK FM: Związki partnerskie? "SLD chce się wyróżnić. Chybiony pomysł">>>

Socjolog Marcin Krzemiński podkreśla, że poparcie dla związków partnerskich, jako formy alternatywnej dla małżeństwa jest coraz większe. - Mieliśmy do czynienia z ogromnymi przemianami w ciągu ostatnich 10 lat. Dowodem są wyniki badań, jakie prowadziliśmy w dwóch małych miastach: w Szczecinku i Iławie, gdzie w tym czasie diametralnie zmienił się styl życia małżeństw. Model partnerski stał się bez porównania silniejszy. Za tym idzie też zupełnie inny stosunek do seksualności i do osób homoseksualnych. To, co było jeszcze do niedawna dla Polaków, zwłaszcza starszych i z małych miejscowości, jakimś dziwem, za sprawą mediów i akcji walki o tzw. zdrową rodzinę, stało się bardziej zrozumiałe. Upowszechniła się wiedza na temat homoseksualistów - powiedział socjolog i przytoczył statystki. Według badań CBOS akceptacja par monopłciowych wzrosła od 34 proc. w 2003 do 45 proc. w 2010.

"Boni nie docenia wpływu polityków na społeczne trendy"

Według prof. Krzemińskiego Michał Boni nie dostrzega, jak wielki wpływ ma działanie polityków ma potwierdzanie się pewnych trendów w społeczeństwie. - Jak się patrzy na wszystkie wyniki badań dotyczące np. represji i niechęci wobec gejów, okazuje się, że za rządów PiSu, gdy mieliśmy do czynienia z degradującymi, poniżającymi wypowiedziami polityków na temat osób homoseksualnych, nie dość że spadła akceptacja dla związków partnerskich, ale też odnotowaliśmy znaczący wzrost napaści, pobić i szykan wobec takich osób - powiedział socjolog, który ocenia że stopień tolerancji w ogóle ostatnio w Polsce szybko rośnie.

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie projekt ustawy, w myśl której towarzysze życiowi - partnerzy, będą mogli zawrzeć u notariusza umowę o związku partnerskim. By była ważna, trzeba będzie ją zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Dotyczy to także osób tej samej płci. Projekt ustawy powstał we współpracy z działaczami Kampanii Przeciw Homofobii.

Jednak Sojusz, który już w kampanii wyborczej cztery lata temu mówił o związkach partnerskich, ustawę złożył dopiero teraz, tuż przed wyborami. - To temat podniesiony na kampanię wyborczą. W 2003 roku (za rządów SLD - przy. red.) te tematu nie były podnoszone. A teraz owszem - mówił rano w ''Fullkontakcie'' w TOK FM Maciej Orzechowski z PO. Jak podkreślał poparcie społeczne dotyczy związków partnerskich, a to nie tylko związki homoseksualne. - W tym sondażu widać także, że jeśli związki partnerskie zmierzałyby w kierunku małżeństw homosekualistów, to poparcie społeczne nie jest wysokie - podkreśla Orzechowski. Z sondażu opublikowanego w "GW" wynika, że 68 proc. Polaków jest przeciwko małżeństwom homosekusalistów, a 90 proc. przeciwko adopcji dzieci przez pary homosekualne.

Za co ścigany jest Ratko Mladić? [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM