Kalisz: "Nie natknąłem się na żaden ślad więzień CIA w Polsce"

- Byłem szefem MSWiA po okresie, który opisuje "Gazeta Wyborcza". Nigdy w swojej pracy jako szef MSWiA nie natknąłem się na żaden ślad więzień CIA w Polsce - mówił w "Kropce nad i" Ryszard Kalisz. Poseł SLD podkreślał też, że nawet gdyby premier Leszek Miller znał szczegóły operacji amerykańskich służb w Polsce, nie mógłby o nich mówić.

- Leszek Miller nie został zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy państwowej - podkreślał w rozmowie z Moniką Olejnik szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, Ryszard Kalisz. Poseł SLD odniósł się do oskarżeń Józefa Piniora. - (Leszek Miller - red.) Może odpowiedzieć ogólnie, o szczegółach mówić nie może. Współpraca (z CIA - red.) była, i dziś też jest. Ale nie można w Polsce nikogo torturować - mówił Kalisz.

Pinior oskarża, Miller odpowiada...

Józef Pinior, dawny opozycjonista z czasów PRL, a do niedawna europoseł, powiedział "Gazecie Wyborczej", że istnieje "szczegółowy dokument z podpisem premiera Millera, który reguluje funkcjonowanie w Polsce ośrodka, będącego więzieniem śledczym CIA".

- Jeżeli "Gazeta Wyborcza" nie manipuluje i jeżeli Józef Pinior powiedział, iż jest jakiś dokument z moim podpisem, który sankcjonuje więzienie CIA w Polsce, to Józef Pinior jest pospolitym kłamcą i łajdakiem - powiedział dziś Miller. - Nie było więzień CIA w Polsce, a jeżeli ktoś ma na to dowody, to niech je przedstawi - oświadczył Miller.

Kalisz: Niech Pinior zezna w prokuraturze

W programie Moniki Olejnik Ryszard Kalisz dodał, że były premier nie może ujawnić tego, co zeznał w prokuraturze. Odżegnał się też od wygłoszenia opinii, czy Miller i były prezydent Aleksander Kwaśniewski powinni zostać - w związku ze sprawą domniemanych więzień - zwolnieni z tajemnicy.

- To jest odpowiedź, której może udzielić osoba, mająca pełny dostęp do dokumentów sprawy. A ja go nie miałem. Mają go każdy premier i każdy prezydent i to w ich gestii leży decyzja. Ja przestrzegam prawa. Nie mogę wydać takiej opinii, jestem poważnym adwokatem, poważnym człowiekiem - mówił w "Kropce nad i" Kalisz. - Jeżeli do prezydenta Komorowskiego wpłynie taki wniosek, to będzie on mógł poprosić służby specjalne o informacje dotyczące okoliczności ewentualnego zwolnienia z tajemnicy państwowej. Tylko on będzie mógł to zrobić - podkreślił były wiceszef MSWiA. - Znam Józefa Piniora, bardzo go lubię i cenię, jeśli ma taki dokument lub go widział, to niech złoży zeznanie w prokuraturze. A ona powinna wyciągnąć wnioski - powiedział Kalisz.

Śledztwo ws. więzień CIA

Od sierpnia 2008 r. Warszawska Prokuratura Apelacyjna bada, czy polskie władze zgodziły się na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, rezygnując z suwerenności RP nad częścią terytorium Polski - i godząc się w ten sposób na tortury. Polscy politycy, w tym ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski i kolejni premierzy zaprzeczali istnieniu więziennych placówek CIA. Polskie media pisały, że w śledztwie mieli zostać przesłuchani byli członkowie najwyższych władz, w tym Kwaśniewski, Miller i b. szef WSI, gen. Marek Dukaczewski. Postępowanie jest niejawne, szczegóły śledztwa są tajemnicą. W 2009 r. prokuratura przyznała jednak, że śledczy potwierdzili "kilkanaście lotów na lotnisko w Szymanach". W lutym śledztwo zostało przedłużone do sierpnia tego roku. W 2010 r. wyszło na jaw, że oficjalny rejestr lotów do Szyman potwierdza co najmniej sześć lądowań samolotów powiązanych z CIA w 2003 r. Z kolei raport ONZ formułuje hipotezę, że w latach 2003-2005 ośmiu podejrzanych o terroryzm więźniów przetrzymywano w Kiejkutach, a polskie władze powołały zespół agentów podporządkowanych Amerykanom i tylko przed nimi odpowiedzialnych.

Za co ścigany jest Ratko Mladic? [ZDJĘCIA]>>

TOK FM PREMIUM