"Obiecanki cacanki". SLD o Platformie i związkach partnerskich

- Nadszedł czas do tego, by podjąć poważną debatę - tak o ustawie o związkach partnerskich mówił w TOK FM Waldy Dzikowski. Poseł PO dodaje, że debata w czasie przedwyborczym może tylko zaszkodzić sprawie. Co innego po wyborach. - Obiecanki cacanki - komentowała Katarzyna Piekarska z SLD.

Zdaniem Dzikowskiego zajmowanie się ta sprawa przed wyborami doprowadzi, że do debaty dojdzie agresywny "pierwiastek kampanijny", który może zepsuć debatę. - Czas dzisiejszy jej nie służy - podsumował.

Co na to SLD? Katarzyna Piekarska: - To obiecanki cacanki. Zajmiemy się tym kiedyś tam. W następnej kadencji. Wtedy okaże się, że będą inne ważne sprawy i Platforma się tym nie zajmie. Przypominam, że in vitro miało być refundowane. Mówił o tym premier, minister finansów. A teraz się okazało, że nic z tych rzeczy. Nasz projekt o edukacji seksualnej czeka już kilka lat. Tak naprawdę Platforma unika tematów trudnych - mówiła w Komentarzach TOK FM posłanka SLD.

Piekarska: Mogę przekonać nawet Gowina

Piekarska przekonuje, że projekt ustawy o związkach partnerskich wcale nie jest kontrowersyjny. I wyliczała, że projekt nie godzi w rodzinę. Nie kwestionuje i nie omija definicji małżeństwa zawartej w Konstytucji. Rozszerza krąg osób uprawnionych na przykład do zabezpieczenia świadczenia socjalnego, czy pozwala na pochówek zmarłego partnera. - Jedyną kontrowersyjną rzeczą byłaby tam adopcja dzieci. Ale tam tego nie ma! - argumentowała. - Pana Gowina jestem w stanie do tego projektu przekonać - zapewniała posłanka Sojuszu.

SLD nie rozmawia z klubami. Czeka na pierwsze czytanie

SLD nie ma żadnych szans na samodzielne przeprowadzenie ustawy. Czy będzie próbował przekonać inne kluby, by projektem zajął się Sejm jeszcze tej kadencji? Piekarska mówi, że czas na debatę będzie, gdy projekt będzie w pierwszym czytaniu. Czyli najprawdopodobniej w nowym Sejmie. Marszałek Schetyna zapowiedział, że czas na ustawę przyjdzie w nowej kadencji parlamentu. Podobnie wypowiedział się na ten temat Donald Tusk.

SLD grozi projektem obywatelskim

Waldy Dzikowski mówił, że w tej sprawie konieczna jest debata społeczna. - My jesteśmy do debaty gotowi. Podejmiemy ją, by ustawę poparła większa część społeczeństwa niże obecnie - zapewniał. Poseł PO przypominał, że ponad czterdzieści procent badanych w sondażach sprzeciwia się prawnemu usankcjonowaniu związków partnerskich. Dzikowski zapewniał, że debata rozpocznie się na początku przyszłej kadencji Sejmu. - Jeśli Państwo nadal będziecie blokować to w przyszłej kadencji my przygotujemy projekt obywatelski - zagroziła Katarzyna Piekarska.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Czy projekt o związkach partnerskich to element kampanii wyborczej SLD?

DOSTĘP PREMIUM