PO i PiS bez zmian, SLD w dół. "Platforma ociera się o lewicowego wyborcę. Skutecznie" [SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, wygrałaby je PO, na którą chce głosować prawie 38 proc. ankietowanych. Tuż za nią jest PiS z niemal 29 proc. poparciem. W Sejmie znalazłby się też SLD, który popiera 13,2 proc. oraz PSL z 6 proc. poparciem - wynika z sondażu Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 59,3 proc.

Polska Jest Najważniejsza nie przekroczyłaby wyborczego progu. Na tę partię chce głosować prawie 3 proc. Notowania tych trzech partii spadły od poprzedniego badania.

Prezes Instytutu Marcin Duma podkreśla, że od poprzedniego badania notowania PO i PiS-u nie zmieniły się. Prawo i Sprawiedliwość przesuwa się w takim zamkniętym tunelu swojego poparcia - mówi. Dodaje, że szczyt przypadł na czas rocznicy katastrofy smoleńskiej. Teraz - wyjaśnia - mamy do czynienia z korektą notowań.

SLD znów w dół. "PO ociera się o wyborcę lewicy"

Duma zwraca uwagę, że kolejny tydzień z rzędu spadły notowania SLD. Jego zdaniem, to efekt otarcia się Platformy o lewicowego wyborcę. Zmieniła się retoryka, jest mniej Jarosława Gowina, a więcej nowobudowanego lewego skrzydła - wylicza. Według niego, taktyka Donalda Tuska jest skuteczna, bo słabną notowania SLD. - Być może w przyszłości przełoży się to na wzrost notowań PO - ocenia.

Duma dodaje, że obie partie współdzielą elektorat niezdecydowanych, którzy są skłonni zagłosować i na jednych i na drugich. I tu - podkreśla - dużą rolę do odegrania będą mieli specjaliści od politycznego marketingu w obu partiach, czy przekonają takich wyborców. A chodzi o to, czy Platforma będzie mogła rządzić jak dotychczas z PSL-em czy jeszcze z Sojuszem - podkreśla Duma. Wg niego PO szans na samodzielne rządzenie raczej nie ma.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 17 czerwca na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0, 95.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM