Wybory 2011. Sojusz z wyraźnym obliczem oraz tradycyjne PSL

PRZEGLĄD PRASY. Sojusz Lewicy Demokratycznej jest proeuropejski i ma wyraźne oblicze ideowe, a Polskie Stronnictwo Ludowe kojarzy się z szacunkiem dla tradycji i rodziny - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". W dzienniku kolejna odsłona wyników badań na temat sposobu w jaki Polacy postrzegają partie polityczne. Tym razem analiza dotyczy SLD i PSL.

Z badań wynika, że od 2006 roku wizerunek SLD stale się poprawia. 22 procent respondentów uważa, że Sojusz jest proeuropejski, co piąty ankietowany jest zdania, że SLD otwiera Polskę na Europę i świat, a 19 procent, że jest nowoczesny.

Mocną stroną PSL-u z kolei jest poszanowanie tradycji - tak uważa 21 procent badanych. Według 13 procent ankietowanych partia Waldemara Pawlaka szanuje wartości rodzinne. Przez 13 procent Stronnictwo jest postrzegane jako związane z Kościołem katolickim, a przez co dziesiątego badanego jako wierne swoim ideałom.

27 procent badanych przez GfK Polonia uznało, że SLD to partia, która chce obsadzać jak najwięcej stanowisk swoimi ludźmi. O PSL sądzi tak 22 procent.

- SLD jawi się dzisiaj Polakom jako normalna europejska partia lewicowa. To dlatego tak dużo zyskała w ocenach jako partia europejska, otwierająca nas na inne kraje czy nowoczesna, bo z tym kojarzy się dzisiaj lewica w całej Europie - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" politolog Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Z drugiej strony: - PSL jawi się jako partia szanująca tradycję, związana z Kościołem, stawiająca na rodzinę, wierna swoi ideałom oraz mało konfliktowa - wylicza Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Kiepskie wyniki w takich kategoriach jak nowoczesność nie są dla tej partii problemem - dodaje.

Wszystkie badania zrealizowała GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Ostatnie przeprowadzono od 9 do 13 czerwca 2011 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie około 1000 dorosłych Polaków.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM