"Nawet dla słuchaczy Radia Maryja szkalowanie Polski za granicą to za dużo" [PUBLICYŚCI]

- Nawet dla najwierniejszych słuchaczy Radia Maryja szkalowanie Polski za granicą to za dużo - tak przeprosiny o. Rydzyka za kontrowersyjną wypowiedź skomentowała Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej". - Ale wrzawa, która się wokół tego wywiązała, jest poza wszelkimi proporcjami - powiedziała dyrektorka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska- Guzy, krytykując notę dyplomatyczną MSZ do Watykanu w tej sprawie.

O awanturze wokół wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka dyskutowali dziś w Radiu TOK FM publicyści. Tadeusz Rydzyk przeprosił za kontrowersyjną wypowiedź z Brukseli, a dokładnie za jej jedną część. - Nigdy nie powiedziałem, że Polska jest obecnie państwem totalitarnym, o co jestem posądzany - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" dyrektor Radia Maryja. - Jeżeli ktoś mnie źle zrozumiał, to przepraszam - powiedział.

Agata Nowakowska oceniła, że duchowny musiał przeprosić, bo nawet dla najwierniejszych słuchaczy Radia Maryja "szkalowanie" Polski za granicą to za dużo.

Zdziwiła ją natomiast nota dyplomatyczna wysłana przez MSZ do Stolicy Apostolskiej. - Mam wątpliwości, czy Sikorski na tym zyskał. Zarzucił, że ktoś powiedział o niesuwerenności kraju, a potem sam zwrócił się do Watykanu. To przyznanie się do bezradności, że hierarchowie polskiego Kościoła ani władza nie są w stanie poradzić sobie z wypowiedziami ks. Rydzyka - mówiła dziennikarka "Gazety".

Rydzyk w Parlamencie Europejskim: Od 1939 Polską nie rządzą Polacy>>>

"Ojcu Tadeuszowi dopisała publicystyczna swada"

Wcześniej gościem Poranka Radia TOK FM był szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, który wysłanie noty dyplomatycznej nazwał "zupełnym absurdem, który dowodzi tego, że minister Sikorski jest niekompetentny." Zgodziła się z nim Agnieszka Romaszewska-Guzy: - Wrzawa, która się wokół tego wywiązała jest poza wszelkimi proporcjami. Wielokrotnie słyszałam glosy krytyczne na temat własnego rządu, np. wczoraj węgierscy intelektualiści z byłym burmistrzem Budapesztu Gaborem Dembszkim na czele napisali do Hillary Clinton, że bardzo źle rządzi Viktor Orban. To nie jest rzecz niespotykana na świecie. Problem nie jest aż tak wielki, jak się wydaje. Ojcu Tadeuszowi dopisała publicystyczna swada - oceniła dyrektorka Bielsat TV.

Wtórowała jej prowadząca audycję Dominika Wielowieyska: - Krytykowanie własnego kraju za granicą zdarzało się politykom różnych opcji. Problemem jest to, że nazwał swój kraj totalitarnym, a nie, że krytykował na zewnątrz. - Tak, przywykliśmy do pewnego języka, także w wykonaniu Radia Maryja. Traktujemy to, co mówi Rydzyk, jako coś normalnego - wtrąciła Nowakowska. Maciej Gdula z "Krytyki Politycznej" wyciągnął z całego incydentu pozytywne wnioski. - Ks. Rydzyk puścił oko. To jest gra, poruszanie się w sferze publicznej, gdzie jest cenzura na antysemityzm i na jaskiniowy nacjonalizm, i na rasizm. Powinniśmy się cieszyć, że nie można otwarcie głosić nacjonalistycznych poglądów, nawet jak się jest nacjonalistą, jak o. Rydzyk.

PiS zmuszony bronić "łagodnej krytyki" autorstwa Rydzyka

Agata Nowakowska zwróciła uwagę, że PiS został postawiony w dziwacznej sytuacji - Zabiega o poparcie słuchaczy Radia Maryja, więc zostaje zmuszony do bronienia słów Rydzyka, o tym że Polska to kraj totalitarny jako "takiej łagodnej krytyki".

- No tak, ale mówienie o partii Prawo i Sprawiedliwość jako o partii faszystowskiej to też jest taka "łagodna krytyka", którą uprawia np. honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski - broniła drugiej strony Agnieszka Romaszewska-Guzy. I dodała: - To nie jest wyłączna esencja tego radia. Bardzo często słucham w samochodzie - tam są po pierwsze modlitwy, po drugie, rozmowy, które nie zawsze są nacjonalistyczne, oszalałe itd.

Skandal wybuchł tydzień temu, gdy O. Rydzyk przyjechał na zaproszenie PiS do Brukseli i podczas seminarium o energii nie powstrzymał się od politycznych komentarzy. - Tragedią Polski jest to, że od 1939 roku Polską nie rządzą Polacy - mówił między innymi duchowny. Ostro zaprotestowali europosłowie PO i PSL, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które wystosowało oficjalną notę do Watykanu.

Wyniki konkursu BZ WBK Press Foto 2011 [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM