Inauguracja polskiej prezydencji. Zobacz, co się dziś będzie działo w Warszawie

Już dzisiaj Polska przejmuje od Węgier prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Zobacz, co będzie się działo!

Uroczystości przekazania prezydencji rozpoczną się o godz. 11, od wspólnego posiedzenia Sejmu i Senatu. Głos zabiorą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Wyemitowane zostaną przesłania Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, oraz przewodniczącego parlamentu Węgier Laszlo Kovera. Uroczyste posiedzenie zakończy przemówienie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

W uroczystości w parlamencie udział wezmą także m.in. byli prezydenci i premierzy, przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych i duchowieństwa.

Zmiana warty

Symboliczne przekazanie prezydencji szefowi polskiego rządu przez premiera Węgier Viktora Orbana nastąpi wczesnym popołudniem w Kancelarii Premiera. Wtedy też oficjalnie zostanie ogłoszone przejęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.

Donald Tusk ma też się spotkać z szefem Komisji Europejskiej Manuelem Barroso, szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem oraz przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Wczesnym wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji. Przewidziane są oficjalne wystąpienia Tuska, Orbana, Barroso i Van Rompuya. Zgromadzeni w teatrze goście obejrzą premierowe przedstawienie opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" Davida Pountneya.

Cały dzień na czterech scenach

Jednak większość osób zainteresuje zapewne wieczorny - koncert "TU Warszawa" .

Na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki będzie można posłuchać na żywo kompozycji m.in. Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara w wykonaniu takich gwiazd, jak: Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, kwintet Tomasza Stańki czy Chris Botti. Organizatorzy koncertu zaprosili także Michaela Boltona i Kenny'ego G, aby zmierzyli się z klasykami polskiej piosenki - m.in. "Snem o Warszawie", "W moim ogrodzie" czy "Skłamałam". Wieczór zakończy się koncertem Tricky'ego. Koncert potrwa do godz. 2 w nocy.

Na Mariensztacie stanie scena dziecięca EUgeniusz, gdzie zagrają międzynarodowe zespoły; na scenie EUharmonia na Rynku Nowego Miasta odbędą się koncerty muzyki etno w wykonaniu ponad setki muzyków z różnych zakątków Europy. Wystąpi m.in. węgierski zespół Teka z tancerzami, Kapela ze Wsi Warszawa i The Destroyers - osiemnastoosobowa formacja z Wysp Brytyjskich.

Do rana na scenach TrzeciE Ucho w nieczynnej elektrociepłowni na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik posłuchać będzie można muzyki eksperymentalnej, alternatywnej i niezależnej. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.

POLSKA PREZYDENCJA - zobacz, co możemy zrobić>>>

TOK FM PREMIUM