PiS chce pozwać Radio ZET za sondaż o badaniach psychiatrycznych Kaczyńskiego

- Pełnomocnicy lidera Prawa i Sprawiedliwości są w trakcie przygotowania pozwu przeciwko stacji radiowej, która narusza zasady dziennikarskiego obiektywizmu - czytamy w piśmie przesłanym przez PiS. Rzekomym naruszeniem był sondaż Radia ZET nt. badań psychiatrycznych prezesa PiS Jarosława Kaczyński.

Radio ZET zamówiło sondaż nt. badań psychiatrycznych Jarosława Kaczyńskiego. Następnie przedstawiło wyniki badania Instytutu Millward Brown SMG/KRC, którego pytanie brzmiało: "Jak oceniasz decyzję Sędziego, który powołał biegłych, którzy mają ocenić czy stan psychiczny Jarosława Kaczyńskiego pozwala mu na uczestnictwo w procesie?"

Rzecznik PiS wystosował następnie oświadczenie. "W związku z opublikowaniem przez Radio ZET sondażu na temat decyzji sędziego Macieja Jabłońskiego w sprawie skierowania Prezesa PiS na badania psychiatryczne, którego w istocie jedynym i nadrzędnym celem była próba ośmieszenia i poniżenia lidera opozycji oświadczam, że tego typu działania będą zawsze kończyły się naszą szybką i stosowną reakcją. Publikowanie tego typu sondaży oraz powtarzanie naruszających jego dobra osobiste kłamstw musi się skończyć" - napisano w nim.

"Pełnomocnicy lidera Prawa i Sprawiedliwości są w trakcie przygotowania pozwu przeciwko stacji radiowej, która narusza zasady dziennikarskiego obiektywizmu. Zamówienie sondażu po decyzji sądu o zmianie sędziego jest jedynie próbą przypominania tego zdarzenia w mediach i po raz kolejny poniżaniem Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W tej sprawie skierowałem pismo do Rady Etyki Mediów, przygotowany zostanie również pozew sądowy" - czytamy w piśmie.

Janusz Kaczmarek, były szef MSWiA w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, wytoczył swojemu byłemu szefowi proces o to, że w 2008 r. nazwał go "agentem śpiochem". Pod koniec kwietnia warszawski sąd okręgowy uchylił wcześniejszą decyzję sądu rejonowego o umorzeniu tej sprawy i nakazał prowadzić ten proces. Na początku czerwca sąd zwrócił się do prezesa PiS z pytaniami mającymi ustalić, czy będzie on w stanie odpowiadać w procesie ze względu na stan zdrowia psychicznego. Według dokumentów sądowych takie zarządzenie sąd wydał "wobec treści publicznych wypowiedzi oskarżonego Jarosława Kaczyńskiego odnoszących się do kwestii jego stanu psychicznego i skutków przyjmowanych środków farmakologicznych". Chodziło o wypowiedzi w wywiadach udzielonych przez Jarosława Kaczyńskiego tygodnikowi "Newsweek" i portalowi Onet.pl.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

TOK FM PREMIUM