Jak głosowali? Ci posłowie nie odrzucili całkowitego zakazu aborcji

Sejm nie odrzucił projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego. Obywatelski projekt, który później skierowany został do prac w komisji, praktycznie delegalizuje w Polsce aborcję. SLD wnosiło o jego odrzucenie po I czytaniu. Aż 69 posłów PO zagłosowało przeciw odrzuceniu projektu. Poparli go też w większości posłowie PiS, PSL i PJN.

Klub PO nie zastosował dyscypliny głosowania nad projektem zmian w prawie dot. aborcji. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowało 69 posłów PO, m.in. Andrzej Czuma, Lidia Staroń, Marek Biernacki, Magdalena Gąsior-Marek, Antoni Mężydło, Piotr van der Coghen, John Abraham Godson, Konstanty Miodowicz, Roman Kosecki, Ireneusz Raś i Andrzej Smirnow. Odrzucenia projektu chciało 187 posłów.

"Miejmy odwagę stanąć za życiem". "Projekt narusza zasadę państwa świeckiego". Debata nt. ustawy aborcyjnej [MINUTA PO MINUCIE]

PJN, PSL i PiS za zaostrzeniem przepisów aborcyjnych

Obywatelski projekt zakazujący aborcji w Polsce poparło też niemal całe PSL - 28 posłów, m.in. Eugeniusz Kłopotek, Waldemar Pawlak, Mirosław Sawicki i Stanisław Żelichowski. Projekt poparł też cały klub PJN oprócz Zbigniewa Wojciechowskiego i Wojciecha Mojzesowicza, z posłów niezrzeszonych za ustawą opowiedzieli się m.in. Robert Węgrzyn i Jan Filip Libicki. Cały klub PiS (z wyjątkiem 7 nieobecnych) poparł projekt.

Nieobecni głosu nie mieli

Na głosowaniu zabrakło aż 18 posłów Platformy, w tym wielu członków rządu. Nie głosował m.in. sam premier Donald Tusk, minister skarbu Aleksander Grad, szef MSZ Radosław Sikorski, minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz rzecznik rządu Paweł Graś. Nie było też Joanny Muchy i Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Wsród nieobecnych z PiS była m.in. Nelli Rokita.

Klub SLD chciał odrzucenia projektu. I wszyscy obecni na sali posłowie Sojuszu - 34 - głosowali przeciw. Aż 11 nie stawiło się na głosowaniu, m.in. szef partii Grzegorz Napieralski.

Zobacz pełne wyniki głosowania .

Inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE [ZDJĘCIA]>>

 

"Będąc w temacie można powiedzieć, że towarzystwu w PO brak jaj!" - Gorąca dyskusja nt. projektu ustawy na naszym profilu wyborczym na Facebooku .

Co sądzisz o całkowitym zakazie aborcji?