Wybory 2011. Prezydenci wystawią własne listy do Senatu. "Rozmawiamy z Rokitą i Misiakiem"

Siedmiu prezydentów polskich miast wyszło z nową inicjatywą społeczną "Obywatele do Sentatu". Chcą doprowadzić do tego, aby samorządy miały swoją reprezentację w izbie wyższej polskiego parlamentu. - Chcemy być ruchem społecznym - podkreślał prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Na konferencji prasowej, na której ogłoszono stworzenie nowego ruchu obywatelskiego, obecni byli m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza. Przemawiali oni również w imieniu prezydentów: Gdyni, Gliwic, Kielc oraz Rzeszowa.

Listy dopiero w sierpniu

"Super Express" donosi, Rafał Dutkiewicz chciałby wystawić w wyborach do Senatu m.in. Władysława Frasyniuka, ekonomistę Krzysztofa Rybińskiego, byłego polityka PO Tomasza Misiaka czy Jana Marię Rokitę.

Prezydent Wrocławia nie odpowiedział jednak wprost na pytanie o kształt list. - Na listach związanych z hasłem "Obywatele do Senatu" będą osoby, które mają dość wojny polsko-polskiej, i są osobistościami zaufania publicznego. Swoich kandydatów zaprezentujemy w sierpniu - zapewnił Dutkiewicz.

Przyznał jednak, że chętnie zobaczyłby na swoich listach nazwiska Krzysztofa Rybińskiego czy Marka Goliszewskiego. Potwierdził również, że prowadzi rozmowy z Tomaszem Misiakiem i że zamierza również zaproponować miejsce na liście Janowi Rokicie.

"Nie interesuje nas polityka"

Celem, który przyświeca inicjatywie samorządowców, jest uczynienie z Senatu "izby samorządowej". W niektórych krajach, jak wspomniał Rafał Dutkiewicz, w izbach wyższych parlamentu zasiadają właśnie przedstawiciele jednostek terytorialnych danego państwa.

- Sejm jest domeną bytów politycznych, a nas interesuje obywatelski Senat - powtórzył. - Obywatele muszą odzyskać kontrolę nad państwem - dodał.

Tymczasem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tłumaczył, że należy zmienić relacje panujące między oboma izbami polskiego parlamentu tak, aby Senat miał więcej do powiedzenia. - Chcemy, aby obywatele uwierzyli, że w tym kraju aktywność się opłaca - dodała z kolei prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

Lista wyborcza prezydentów miast odniesie sukces?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM