Kaczyński jedzie z ojcem Rydzykiem na Jasną Górę

PRZEGLĄD PRASY. Jarosław Kaczyński i czołowi politycy PiS jadą na Jasną Górę z 19. pielgrzymką Rodziny Radia Maryja - podaje ?Rzeczpospolita?. Ojciec Tadeusz Rydzyk ma zabrać głos przed Kaczyńskim i zachęcać wiernych do głosowania na PiS.

Informacje o pielgrzymce potwierdza rzecznik PiS. - Jarosław Kaczyński powinien zabrać głos podczas pielgrzymki rodzin Radia Maryja i zrobi to jeśli zgodzą się na to jej organizatorzy - mówił TOK FM Adam Hofman. - To jest miejsce, gdzie spotykają się ludzie, których przez ostatnie Donald Tusk i Platforma Obywatelska wykluczają - twierdzi.

Szczególna pielgrzymka PiS

Członkowie PiS biorą udział w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja od lat. Ta pielgrzymka, jak pisze "Rzeczpospolita", ma być jednak szczególna.

- Chodzi o czytelny sygnał do słuchaczy Radia Maryja, że jesteśmy partią, która odwołuje się do bliskich im, ważnych wartości. Że jesteśmy partią o korzeniach katolickich i konserwatywnych - powiedział gazecie członek sztabu wyborczego PiS. Dzięki temu będzie można wyraźnie podkreślić różnice dzielące Prawo i Sprawiedliwość od Platformy Obywatelskiej.

Najpierw ojciec Rydzyk

"Rz" podaje też, że przed prezesem PiS ma przemawiać o. Rydzyk. Będzie on sugerował, choć nie wprost, by "wybrać ludzi, którzy kochają Polskę".

Gazeta przypomina, że PiS odwoływał się do słuchaczy Radia Maryja w wyborach w 2005 i 2007 roku. Rok temu sztab kierowany przez Joannę Kluzik-Rostkowską otwierał się na środowiska centrowe i centrolewicowe.

Sygnałem ponownego zbliżenia było zaproszenie o. Rydzyka przez eurdeputowanych PiS do Brukseli na seminarium dotyczące energii geotermalnej. - To skandal, czujemy się wykluczani, jesteśmy dyskryminowani, to jest totalitaryzm - mówił tam duchowny.

Słowa te wywołały burzę w Polsce. Szef MSZ Radosław Sikorski interweniował w tej sprawie w Watykanie.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Tusk i Barroso przy piwie [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM